Разходите на частния сектор в България за научни и иновационни дейности са едва 0,15 процента от брутния вътрешен продукт, което нарежда страната ни по-надолу спрямо повечето държави със среден доход. Това заяви постоянният представител на Световната банка у нас Флориан Фихтл по време на откриването на шестия национален иновационен форум. Според него европейските фондове са добра възможност за увеличаване на нивото на финансиране на иновационни проекти.
Премиерът Бойко Борисов заяви, че е нужно стимулиране на иновациите в цяла Европа, тъй като Европейският съюз значително изостава в развитието на тези процеси.
„За съжаление и ние като страна членка на Европейския съюз попадаме в общия кюп на страните от Европа, които недостатъчно са оценили този проблем и съответно сме доста назад от много други държави. Само за пример ще кажа, че Google е инвестирал повече пари за иновации и нови технологии отколкото целия ЕС. Не искам да говоря за САЩ, където мисля, че беше три пъти, Япония, Сингапур...С една дума в ръководството на Европейския съюз вече сме наясно това трябва да се промени и то много бързо. Дали със стимули, дали със законови промени, дали с решения на отделните правителства да толерират този процес, това е на дневния ред на Европейския съюз", обясни премиерът.
Премиерът допълни, че чуждестранни компании проявяват сериозен интерес към инвестиции в България и при добра оценка от страна Международния валутен фонд се очаква засилване на инвестиционния интерес.