Застрахователни измами на стойност между 50 млн. и 100 млн. лева се правят у нас годишно, заяви Юрий Тодоров, председател на Асоциацията за застрахователна сигурност. Той уточни, че точно изследване не е правено и данните са приблизителни. Само от измами в автомобилното застраховане загубите са между 30 млн. и 70 млн. лева. Той разказа и фрапиращи случаи за опити да се направят измами с пътни произшествия или кражби на коли.
„В компаниите хората са срещали случаи, при които автомобил се връзва с въже за бънджи за дърво, за да бъде ударен по определен начин и да се постигнат определени щети. Също така използване на пътно-транспортни произшествия за допълнителна изгода. Много често се случва чрез допълнително увреждане и подмяна на детайли. Имам си стар фар, удрям се, той не се е счупил, свалям го, слагам нов и продължавам. Фар на мерцедес от нов клас струва около 2000 лв. Фиктивните кражби с последващо укриване и прехвърляне зад граница, използване като двойник на друг автомобил, който е пострадал, прехвърляне на данните от части и други в пострадалия автомобил или пък разкомплектоване. Фиктивните кражби с последващо намиране са много интересна категория. Крадат ви колата, изчезва, след три дни се обажда овчар - имали сме доста такива случаи - и казва, че колата е намерена в една горичка. Напълно разкомплектована. Целта може да е най-различна. Може да е да се оттървете от автомобила. Но имаме и случаи в практиката, когато си искат обратно автомобила, защото той не е разкомплактован много. И след като се върне, се изплащат 60 процента, а всички части, които предварително са свалени от автомобила, се слагат обратно”, разказа Тодоров.
В повече от 37 на сто от случаите българските застрахователи са платили щетите. В други 30 на сто пък са отказали обезщетения. В останалите случаи или се плаща частично обезщетение, или се завежда съдебен иск.