Кметовете искат законодателни промени в помощ на общините
Кметовете искат законодателни промени в помощ на общините / Община Враца

Над два часа и половина продължи Денят на диалога във Враца. Участие взеха народните представители Минчо Минчев, инж.Тотю Младенов и инж. Петя Аврамова, областният управител Венцислав Василев, кметове и председатели на общински съвети на общините във врачанска област, с изключение на представител на община Мизия. Домакин на срещата бе Община Враца, представена от секретаря Иван Жеков. Извънреден служебен ангажимент в Министерството на регионалното развитие попречи на инж. Николай Иванов да участва в дебатите.

Част от кметовете изразиха недоволството си от това, че ги делят на „издигнати от БСП и други“, визирайки срещата на министри и премиер с кметовете от БСП. Недоволство от срещата изказаха и народните представители от ГЕРБ. Още в началото кметът на Мездра Иван Аспарухов, на когото в последния момент са съобщили, че ще води дискусията, коментира, че по принцип модератор трябва да е или кметът-домакина, или кмет, представител на ръководния орган на НСОРБ. „Затова не одобрявам липсата на г-н Маноев в залата, като член на УС на НСОРБ“.

„Той не присъства като знак на протест срещу срещата ви с министрите“, обясни на свой ред Т.Младенов. Това доведе до кратки политически коментари на тема кое правителство повече се е вслушвало в общините и кое повече е помагало. В края на първото си изказване инж.Аврамова се опита да тушира напрежението и дискусията бе върната в рамките на определените теми. "Няма как да не с ъм съпричастна към исканията на общините и ви уверявам, че доколкото зависи от нас ще отстояваме всичко, което засяга развитието на общините. Но вижте как работи този парламент, от законодателните предложения направени до този момент от ГЕРБ досега нито едно не е прието".

Кметовете се обединиха около становището, че от най-голяма важност за диалога между местната и централната власт е да има чуваемост. Предложено бе да се създаде механизъм в ЗМСМА, който да въведе задължителното съгласуване с НСОРБ на всички проекти за нормативни актове, отнасящи се до работата на местната власт. Поискано бе да се преустанови практиката на общините да се възлагат функции от държавата, които не са обезпечени с финансов ресурс. Кметовете настояха да се преустанови практиката общините от собствени приходи да финансират национални политики.

Кметовете искат законодателни промени в помощ на общините
netinfo

Вторият кръг от въпроси бе за изравнителните субсидии. Предложено бе те да се увеличат, за да се намали структурният дефицит и да се приключат успешно започнатите европейски проекти. Кметовете бяха единодушни, че е нужно удвояване на средствата за капиталови разходи в общините. Внимание бе обърнато на необходимостта от увеличаване на стандартите за издръжка на детските заведения до реалните пазарни цени. Акцент бе поставен върху Закона за публичните финанси, който влиза в сила в началото на 2014 г.

Предложените промени в него целят общините да получат самостоятелност, а не да бъдат „просто пощенска кутия на министерството на финансите”. В закона трябва да се премахне забраната за въвеждането на делегирани бюджети в местните дейности – категорични са кметовете. Наложително е също да се промени Законът за управление на отпадъците, като се смекчат разпоредбите му така, че да не се налага увеличаването на такса „битови отпадъци” за гражданите.

Поставен бе въпросът за премахване на законовите ограничения върху управлението на общинската собственост. Кметовете поискаха да отпадне изискването сградите на закритите общински училища и детски градини да се ползват само за образователни, здравни, социални и хуманитарни дейности.

Опитът от работата по европейски проекти бе друга обсъждана тема. В диалога бе предложено да се регламентира в нормативен акт механизъм на споделената отговорност при налагането на финансови санкции. Добре би било също да се помисли върху разширяване на възможностите за финансиране на фонд „ФЛАГ”. Предложено бе и размерът на съфинансирането по европейски проекти за периода 2014 – 2020 г. да бъде обвързан с промените в собствените приходи.

 

На финала на разговора депутатът Минчо Минчев направи предложение да бъде назначен министър на Северозапада, който да бъде изцяло ангажиран с решаването на проблемите в този регион.