Расте интересът към корейски специалисти, ВТУ привлича още лектори
Расте интересът към корейски специалисти, ВТУ привлича още лектори / DarikNews.bg

13 студенти са се записали в новата бакалавърска програма на ВТУ за изучаване на корейски език. Тя стартира от тази учебна година в рамките на специалност “Приложна лингвистика” с английски като втори чужд език. Със съдействието на Посолството на Република Корея у нас от миналата година в университета бе разкрито факултативно изучаване на корейски език. Първоначално в курса се записаха 30 души – студенти, ученици и бизнесмени, но само 12 от тях получиха сертификати за завършено обучение. Те им бяха връчени на церемония снощи от корейския посланик Шин Менг-хо и ректора на ВТУ проф. Пламен Легкоступ. Това стана по време на първата “Вечер на корейската култура”, която съвместно организират посолството и университетът.

В момента двама души преподават корейски език във ВТУ. Основно практическите занятия води асистент Спас Рангелов, един от малкото ценни кадри, които владеят и двата езика – български и корейски. У нас има голям интерес към специалисти с корейски език, засега обаче кадрите са много малко и не достигат, каза деканът на Филологическия факултет проф. Христо Бонджолов. По думите му от корейското посолство са обещали да изпратят още един лектор, който да подпомогне обучението по новата бакалавърска програма във вуза. Намеренията на университета са в последствие да се оформи корейски колегиум и да започне обучение и по магистърски програми. В момента корейски език се предлага и в Софийския университет, но бройките са много малко и студентите изучават само основния език. Посолството на екзотичната държава предоставя и възможности за обучение на наши студенти в Корея чрез едногодишни бакалавърски и магистърски стипендии.

След церемонията по връчване на сертификатите гостите присъстваха на демонстрация на корейска кухня. В приготвянето на пикантната храна участваха посланик Шин Менг-хо, председателят на Корейската асоциация в България и ректорът проф. Пламен Легкоступ. Присъстващите опитаха корейска зелева туршия – кимчи и кимпап, който представлява озирово роло с плънка и обвивка от водорасло. Сред корейските специалитети бяха още джън – палачинка с месо, риба и тиквички, джапче - приготвено от спагети от сладки картофи, задушено с телешко и зеленчуци, както и булгоги от мариновано свинско на тиган с люта подправка.

Програмата, посветена на корейската култура, продължава тази вечер от 18:30 часа в университета с представянето на корейския филм „Архитектура 101”, спечелил редица престижни награди. Прожекцията ще бъде придружена с лекция на тема „В главната роля: съвременното корейско кино”, с лектор доц.д-р Андроника Мартонова от Института за изследване на изкуствата, БАН. Като част от „Вечерите на корейската култура” в периода 4 - 8 декември ще можете да се насладите и на фотоизложба на пейзажи от Корея, която ще бъде подредена във фоайето на зала ”Европа” във ВТУ.