Емил Дичев поиска светлина, но го оставиха в ареста
Емил Дичев поиска светлина, но го оставиха в ареста / Дарик Варна, архив

Временно отстраненият от длъжност кмет на Белослав Емил Дичев остава в ареста. Варненският окръжен съд отказа да измени мярката за неотклонение на кмета, разследван за получаването на подкуп.

Емил Дичев беше задържан на 17 декември 2010 г. заради вземане на подкуп от 5000 лв. Банкнотите са били белязани, като са били открити при последвалия обиск на касата в кабинета му. При претърсване там са били открити и иззети общо 150 000 лева в различна валута.

Получените от Дичев 5000 белязани лева са му били дадени от Борислав Борисов от газовата компания „Брод 1". В замяна кметът е трябвало да съдейства на компанията за узаконяването на документи за изграждане на терминал за течен газ в Белослав. От кмета било поискано оказване на въздействие над местните общински съветници в приемането на решение в полза на фирмата. На днешното съдебно заседание стана ясно, че на 14 декември, дни преди да бъде арестуван, Емил Дичев е изпратил предложение до местния Общински съвет с искане за разглеждане на Подробния устройствен план на терена. Предложението е било отхвърлено на заседание на местния парламент след задържането на кмета, обясни пред Дарик Борислав Люцканов от защитата.

Според адвокатите на Дичев, при престоя в ареста здравословното състояние на клиента им се е влошило. Обострил се е проблемът със зрението, като на дясното око Дичев има 8,5, а на лявото - 7,5 диоптъра. Това става ясно от рецептурна бланка с касов бон, които бяха представени от защитата на днешното съдебно заседание. Документите обаче не бяха приети от съда като доказателство.

През последните две седмици Дичев на два пъти е ходил на преглед заради влошеното зрение. При втория преглед на 28 януари са го прегледали в Очна болница, като двама от лекарите са били извадени от операционна зала. Умишлено се бавят заключенията от назначената съдебно-медицинска експертиза за здравословното състояние на Дичев, заяви самият той пред съда. По думите му, тъмнината, липсата на кислород и лошите хигиенни условия допринасяли за влошаване на зрението му.

Според прокуратурата все още не е установен произходът на парите, открити в кабинета на Дичев, но има данни за друго престъпление. В отговор на това твърдение бившият кмет на Белослав заяви, че всичко е декларирано в годишната му данъчна декларация. „Ако не можете да ги сметнете, да ви ги сметна аз", заяви Дичев към прокурора. Той изтъкна факта, че името му липсва в списъка на Сметната палата с хората, заемащи висши държавни длъжности, които имат несъответствие в декларациите си за миналата година. Според защитата за всеки лев от откритите в касата имало документи за произход. Става въпрос за разписки и договори за заем.

В крайна сметка съдът прецени, че единствено задържането под стража може да ограничи физическия контакт на бившия кмет с други лица и така да бъде предотвратен опит да се повлияе на неразпитани свидетели. Относно данните за здравословните проблеми на Дичев, съдът постанови на прокуратурата незабавно да бъде изготвено заключението на експертизата. Тя трябва да установи настоящия здравен статус на обвиняемия и да посочи дали той може да пребивава в условията на следствения арест.

За да подкрепят Емил Дичев, в съдебна зала дойдоха съпругата и синът му, както и 20-ина колеги и съграждани на отстранения белославски кмет. 800 подписа на белославци са събрани в подкрепа на отстранения кмет, разкри адвокат Борислав Люцканов от защитата. „Подписката ще бъде представена тогава, когато преценим. Възможно е това да стане на следващата инстанция", обясни Борислав Люцканов. Според адвоката клиентът му стои в ареста по целесъобразност, а не по законосъобразност.

Ако бъде обжалвана, мярката за неотклонение на Емил Дичев ще бъде разгледана от Варненския апеливен съд на 8 февруари в 10 часа. Очаква се тогава да бъдат представени заключенията от съдебно-медицинската ескпертиза за здравословното състояние на обвиняемия.