арест
арест / iStock/Getty Images
Единият продавал упойващи вещества от дома си, участвала е и съпругата му

В две отделни производства Апелативен съд – Варна потвърди определенията на Варненския окръжен съд спрямо Панко П. и Филип Ф. Те са част от шестимата обвиняеми по едно и също досъдебно производство - за държане и разпространение в Девня и околните селища на високорискови наркотици: марихуана, амфетамини и метамфетамини.

Припомняме, че според прокуратурата петимата мъже и една жена са действали самостоятелно, но взаимно си помагали. При първоначалните обиски и претърсвания на шест адреса и два автомобила са били иззети повече от 26 грама марихуана и над 9 грама амфетамини, разпределени в дози, електронни везни и пари в брой.

Срещу Панко П. е повдигнато обвинение, че осъществявал престъпната дейност от дома си в Девня. Потвърждават го както намерените и иззети вещества, така и свидетелски показания. Затова най-удачно е той да продължи да пребивава в ареста, аргументира се днес пред съда Апелативната прокуратура.

Адвокатите на живеещия в Девня мъж изтъкнаха, че той има две малки деца и възрастни родители, за които се грижи. В негова подкрепа посочиха и постоянната му трудова заетост. Досега Панко не е имал криминални или противообществени прояви. Защитата му подчерта, че той се занимава с тази престъпна дейност от края на януари тази година, но вече е осъзнал грешката си. Според държавното обвинение обаче всички тези обстоятелства са били налице и по време на извършването на престъплението, но не са му попречили. 

Чрез видеоконферентна връзка от специално оборудваното помещение в сградата на Окръжния следствен отдел, 34-годишният мъж поиска да бъде освободен от ареста.

Апелативният съд прецени, че жалбата му е неоснователна. Мъжът е държал и разпространявал наркотици, за което има свидетелски показания и веществени доказателства. Те сочат съпричастността му. Макар съдебният състав да не прие за реална опасността обвиняемият да се укрие, заключи, че мярка, различна от задържане под стража, няма да е целесъобразна. Сред доводите е разпространяването на наркотичните вещества от дома му. Затова втората съдебна инстанция не намери за законосъобразно да измени определението на Варненския окръжен съд, с което е взета най-тежката мярка за процесуална принуда.

В отделно заседание беше разгледана жалбата и на друг от шестимата привлечени към наказателна отговорност в рамките на същото разследване – Филип Ф. Според обвинението, той също може да извърши ново престъпление. Филип също е разпространявал упойващи вещества от дома си. Обвиняема е и неговата съпруга.

Защитата му изтъкна, че и двамата членове на семейството работят, нямат предишни криминални регистрации и се грижат за малките си деца. Не разполагат с ресурс да влияят върху свидетели. Също чрез видеоконферентна връзка, използвана в контекста на въведените ограничения в страната, мъжът  поиска по-лека мярка за неотклонение.

Въззивната инстанция прие и по това дело, че обвиняемият е съпричастен към престъплението, за което е привлечен към наказателна отговорност. Съдебният състав изключи възможността той да се укрие. Но стигна до извода, че друга мярка за процесуална принуда няма да е приемлива, с оглед вида и начина на извършване на престъплението. Затова Апелативният съд не намери основание за изменението ѝ.

Определенията, с които Апелативен съд – Варна остави в ареста обвиняемите в разпространение на високорискови наркотични вещества Филип Ф. и Панко П., не подлежат на обжалване.