В Мъглиж са решени да се справят с незоконните постройки в ромския квартал
В Мъглиж са решени да се справят с незоконните постройки в ромския квартал / DarikNews, Невена Божкилова

„Нулева толерантност към беззаконието. Когато става въпрос за спазване на законите ще изискваме това от всички жители на община Мъглиж. На когото не му отърва, да си събира багажа и да се маха. Няма място в общината. Дай Боже повече кметове в страната да мислят така и да няма място и в България за тези хора." Тази позиция ще отстояват кметът на общинатаГосподин Господинов и неговия екип.

Само преди няколко дни Господинов беше ударен с камък по главата от 16-годишно момче от с. Дъбово. Инцидентът стана в ромския квартал в Мъглиж. „Не бива да слагаме всички роми под един знаменател. Има такива, които искат да работят, плащат си сметките, данъците", държат да е ясно от администрацията.

Две жалби от роми от квартала са постъпили до момента в Общината. Едната е следната: „Моля да поставите в ромския квартал „Свобода" в Мъглиж, пътни знаци за превишена скорост и други знаци, които да опазят нашите деца от водачите на МПС." Жалбата е подадена от Ангел Минчев, входирана е на 4 януари тази година.

На 10 януари е постъпила друга жалба от жителите на квартала. В нея се казва: „Молим Ганчо Илиев, Стойчо Илиев, Станка Илиева, Кольо Стойчев да бъдат изселени от квартала. Те са придошли преди години от друго населено място, където са извършили убийство. А сега и в квартала извършват побоища, наранявания с брадви и железни прътове. Затова молим този род да бъде изселен преди да е станало прекалено късно". Информирали сме полицията за напрежението в квартала, защото тя е органът, който трябва да предприеме превантивни мерки, обясни зам.-кметът Методи Марков.

Той обясни още, че "в началото на декември дойде едно писмо от ВИК, че ромският квартал в града има задължения над 150 хиляди лева за вода и предстои спирането й. За да няма освен социален и здравословен проблем там, от ВИК намалиха дебита на водата, за да няма толкова големи загуби. Но сметката продължава да нараства с 4-5 хиляди лева на месец. От 125 къщи има само 4 законни водомера".

В момента ¼ от къщите в ромската махалата са незаконно построени. Те са извън всякаква регулация. "Няма начин да не се предприемат мерки. Внесли сме молба до EVN - България да установят по какъв начин са захранени с елекричество. И на тези, които са незаконни да им бъде спрян токът. Практиката е много проста. Има някакви законни електромери, към които са прикачени други колиби", обясниха от ръководството.

След последното преброяване цифрите показват, че 48% от хората в региона са се определили като роми. Общо населението на общината е около 12 600 души. Заедно с останалите малцинствени групи над половината от жителите в общината са от малцинствата.

"Не може да подкрепяме това беззаконие, което се е случвало до момента. Още по време на предизборната кампания сме заявили тези наши намерения. Затова и само 17% - 18% от ромските гласоподаватели са били в полза за Господин Господинов", припомнят колегите му.