„Нулева толерантност към беззаконието. Когато става въпрос за спазване на законите ще изискваме това от всички жители на община Мъглиж. На когото не му отърва, да си събира багажа и да се маха. Няма място в общината. Дай Боже повече кметове в страната да мислят така и да няма място и в България за тези хора." Тази позиция ще отстояват кметът на общинатаГосподин Господинов и неговия екип.
Само преди няколко дни Господинов беше ударен с камък по главата от 16-годишно момче от с. Дъбово. Инцидентът стана в ромския квартал в Мъглиж. „Не бива да слагаме всички роми под един знаменател. Има такива, които искат да работят, плащат си сметките, данъците", държат да е ясно от администрацията.
Две жалби от роми от квартала са постъпили до момента в Общината. Едната е следната: „Моля да поставите в ромския квартал „Свобода" в Мъглиж, пътни знаци за превишена скорост и други знаци, които да опазят нашите деца от водачите на МПС." Жалбата е подадена от Ангел Минчев, входирана е на 4 януари тази година.
На 10 януари е постъпила друга жалба от жителите на квартала. В нея се казва: „Молим Ганчо Илиев, Стойчо Илиев, Станка Илиева, Кольо Стойчев да бъдат изселени от квартала. Те са придошли преди години от друго населено място, където са извършили убийство. А сега и в квартала извършват побоища, наранявания с брадви и железни прътове. Затова молим този род да бъде изселен преди да е станало прекалено късно". Информирали сме полицията за напрежението в квартала, защото тя е органът, който трябва да предприеме превантивни мерки, обясни зам.-кметът Методи Марков.
Той обясни още, че "в началото на декември дойде едно писмо от ВИК, че ромският квартал в града има задължения над 150 хиляди лева за вода и предстои спирането й. За да няма освен социален и здравословен проблем там, от ВИК намалиха дебита на водата, за да няма толкова големи загуби. Но сметката продължава да нараства с 4-5 хиляди лева на месец. От 125 къщи има само 4 законни водомера".
В момента ¼ от къщите в ромската махалата са незаконно построени. Те са извън всякаква регулация. "Няма начин да не се предприемат мерки. Внесли сме молба до EVN - България да установят по какъв начин са захранени с елекричество. И на тези, които са незаконни да им бъде спрян токът. Практиката е много проста. Има някакви законни електромери, към които са прикачени други колиби", обясниха от ръководството.
След последното преброяване цифрите показват, че 48% от хората в региона са се определили като роми. Общо населението на общината е около 12 600 души. Заедно с останалите малцинствени групи над половината от жителите в общината са от малцинствата.
"Не може да подкрепяме това беззаконие, което се е случвало до момента. Още по време на предизборната кампания сме заявили тези наши намерения. Затова и само 17% - 18% от ромските гласоподаватели са били в полза за Господин Господинов", припомнят колегите му.