Община Казанлък плаща  на тон и на око?
Община Казанлък плаща на тон и на око? / Д.Бобева- архив

 

Улици в две казанлъшки села - Енина и Кънчево са асфалтирани през нощта,  без да е ясно дали средствата, платени за това са покрили напълно разходите или се дължат още пари.

Не ясно и каква и е дължината на асфалтираните  общо 21 улици в казанлъшки села и града, нито за това има подробни количествени сметки.

Голяма част от извършените ремонтни дейности през миналата година на територията на община Казанлък не са платени или са платени частично.

Платените 185 хиляди лева за рехабилитация на 4-то класната пътна мрежа в община Казанлък  не е ясно в какво точно са вложени, понеже липсват документи за това.

 Тези данни оповести публично пред журналисти и общински съветници Георги Каличков- общински съветник от партия „Ред, законност, справедливост" в община Казанлък.

Той ръководи Временната комисия към местния парламент, сформирана за проверка на извършените ремонтни дейности и тяхното качество през миналата година в общината, за които е плащано с пари от общинския бюджет.

За голяма част  от проверените обекти, членовете на комисията, провела 16 заседания , не са получили исканите документи от общинската администрация.

Проверените от съветниците обекти са общо 92. В голяма част от тях  при ремонта им са открити различни нарушения или нужда от нова намеса заради некачествено извършени ремонтни дейности.

 Като най- инфарктна сфера , с най- много неясноти, Каличков посочи преасфалтирането и ремонта на улици в общината. Проверяващите не са открили сред документацията кантарни бележки от община Казанлък или от фирмата -доставчик за установените количества асфалт, доставени на място.

Плащанията са извършвани единствено по критерия „ на тон" и „ на око".

 Като „фрапантен", Каличков определи  реконструкцията  и разширението на пътното платно в района на  парк „Розариум" в Казанлък.

 По думите му, то е направено на „базата на една картинка", без каквито и да е параметри. Същата картинка станала и основание  за обявяването на обществена поръчка.  

 Проверяващите от комисията са установили също, че  на друга казанлъшка улица, на която по проект е трябвало да се направят 10 „легнали полицаи" няма нито един, въпреки че е платено за това.  По време на проверка на  извършен ремонт на  детско заведение в казанлъшко село е установено, че ремонтните дейности са направени  месец преди сключването на договор за това.

Всички училища и детски заведения, върху чийто покриви са извършвани ремонти през миналата година са с не възстановени гръмоотводи,  са констатирали още проверяващите.

В хода на проверките са установени  и „ странни" гаранционни срокове, според Каличков: 15 години  гаранция за  асфалтово покрити и  записани  клаузи за разсрочено плащане в рамките на година, в сключените договори между Общината и изпълнителите,  изплатени веднага след края на поръчката.

 Заради всички тези констатации, от комисията „Каличков" настояват  за проверка на  работата на общинската администрация в тази й част. Проверката да се извърши от Съд, Прокуратура, Икономическа полиция, ДАНС и други оторизирани финансови институции.  Целта на проверката ще е да се установи има ли действително злоупотреби с бюджета на община Казанлък, от кого са направени те и кой трябва да носи отговорност за това. 

„Няма ли някой да се сети да каже една добра дума?" , попита в отговор на изнесените данни от доклада на комисията „Каличков" кметът на община Казанлък Стефан Дамянов.

От трибуната на Общинския съвет  той заяви, че освен съветниците, „ нас ни оценяват и хората отвън".

Дамянов призова да се сравни община Казанлък с другите общини, за да се види „къде сме ние, къде са другите".

Кметът призова „да се следи законността" и риторично  попита дали и Общинският съвет няма 5 върнати решения.

 Няма такова нещо, нашите решения ние сами си ги пращаме първо в Прокуратурата,  отвърна му на свой ред председателят на Общинския съвет Васил Самарски.