/ БТА
Бонев заяви, че дирекцията е феодализирана от Петров заради договори, а той отвърна, че няма правомощия да налага санкции по договори

Сблъсък и напрежение между директора на дирекцията „Управление и анализ на трафика“ и Борис Бонев.

Бонев заяви, че дирекцията е феодализирана от Петров заради договори, а той отвърна, че няма правомощия да налага санкции по договори.

Заради договори за пътна маркировка, улично осветление и светофари, които са за над 100 млн. лв., дирекция "Управление и анализ на трафика" към Столичната община е феодализирана от нейния директор Димитър Петров.

Това заяви председателят на групата на "Продължаваме промяната-Демократична България" ("Спаси София") в Столичния общински съвет (СОС) на брифинг днес в общината заедно с колегите си Андрей Зографски и Стефан Спасов.

БТА

По думите на Бонев дирекцията за управление на трафика е една от най-важните в Столичната община с близо 30 служители. Дирекцията трябва да прави анализи, предложения за подобряване на трафика, да извършва одити за пътна безопасност, но, според Бонев, нищо от това не се случва.

"Дирекцията е феодализирана от Димитър Петров, който е неин директор от 12 години. В нея няма отдели, за да може цялата власт да е концентрирана в един човек и всички да се отчитат само и единствено на него", подчерта Борис Бонев.

Той каза, че в дирекцията липсва ключов експертен потенциал, който трябва да прави схеми за организация на движението, статистически анализи, прогнози за трафика, одити за пътна безопасност и да дава решение за повишаване на пътната безопасност, включително чрез периодични инспекции. Няма назначени експерти, които да могат да извършват тези задължения, посочи общинският съветник.

Борис Бонев: Дирекция „Управление и анализ на трафика“ е феодализирана от директора ѝ (СНИМКИ)

Бонев каза, че липсват пътен одитор, пътни инженери, светофарни инженери, анализатори на данни и юристи. Тоест основни задължения на тази дирекция не се изпълняват, отбеляза той. По думите му вместо да решава проблемите на София, дирекцията ги задълбочава.

Бонев даде пример с договорите за пътна маркировка за 16,3 млн. лв. Единствената глоба за некачествено изпълнение по договорите за пътна маркировка е на стойност едва 148 хил. лв. или 0,9 % от общата стойност. Бонев показа пред медиите части от пътната маркировка по бул. "Патриарх Евтимий", която се е разпаднала пет часа, след като е положена.

Тя обаче е приета от дирекцията на Петров, независимо, че работата не свършена качествено, посочи общинският съветник. Той подчерта, че инспекция се прави не на място, а по снимки по "Вайбър".

"За две години стойността на договорите за улично осветление е близо 26 млн. лв.", каза Бонев. "Нула лева са наложените глоби. Няма наложени санкции на двете фирми, които са свързани с поддръжката и изграждането на улично осветление в София", заяви той.

БТА

"В договора е записано, че фирмите са длъжни да осигуряват 98 % светещи лампи и ако този процент падне, това е основание за прекратяване на договорите. Тоест на всеки 100 лампи, само две не могат да светят", обясни Борис Бонев.

За договорите за поддръжката на светофарите в София също няма наложени глоби за неспазване на срокове, за проблеми и неизпълнение на договорите, информира Борис Бонев. Столичната община плаща десетки милиони на частни фирми, много често, защото дейностите са аутсорсвани на тези фирми заради липса на вътрешен капацитет в дирекцията, за което отговорност носи Димитър Петров.

"Същевременно той не налага глоби", каза Бонев. Това говори, че през всички тези 12 години, в които е несменяем, общественият интерес не е бил защитаван. Не се е работило с цел качествено изпълнение по договорите, посочи Бонев и увери, че няма да допусне и стотинка обществен ресурс да бъде използван неправомерно.

Борис Бонев коментира и казус с проект, който ако беше реализиран в срок, щеше да отпуши движението на 16 кръстовища в София в най-застроените части награда. Илиян Павлов, зам.-кметът по транспорта, на 23 октомври 2024 г. възлага на фирма да се изготви "зелена вълна" на автомобилите от 4-ти километър, бул. "Г.М. Димитров", бул. "Филип Кутев", бул. "Тодор Каблешков" до бул. "България" по южния ринг на София, за да не ги спира на всяко кръстовище червен светофар.

БТА

Пет седмици срок имаше дирекцията на Димитър Петров, за да се подобри организацията на движение, но все още няма изработен проект за "зелена вълна", за да може 16 светофара да бъдат настроени така, че хиляди хора да минават бързо и да не генерират задръствания, каза Борис Бонев.

Той добави, че не става въпрос за лична вендета срещу Димитър Петров, а за това, че общественият интерес не е защитен. "Той е "поредната пионка на ГЕРБ, активирана в точния момент", каза Бонев и допълни, че на ключови позиции в общината стоят хора, които не работят в обществен интерес.

Бонев настоя, когато приключат вътрешните проверки по казуса, Димитър Петров да бъде незабавно отстранен, а "дератизацията" на Столичната община да продължи.

От своя страна Димитър Петров отговори на обвиненията. Като ръководител на дирекцията "Управление и анализ на трафика" в Столичната община, не съм вторичен разпоредител на средства, не одобрявам фактури, не налагам санкции, нямам такава функция, нямам такива възможности.

Това заяви за БТА директорът на дирекцията Димитър Петров, който бе обвинен, че предизвиква хаос, саботира трафика в София и е феодализирал, ръководената от него дирекция. Борис Бонев и неговите колеги искат Петров да бъде отстранен.

Миналата седмица от групата на ГЕРБ-СДС в Столичния общински съвет съобщиха за доклад на високопоставен служител в Столична община, адресиран до кмета на София Васил Терзиев за нарушения в националното и местното законодателство в лицето на зам.-кмета по транспорт Илиян Павлов. 

Бонев: Сглобка с ГЕРБ в СОС няма да има

В отговор от Столичната община съобщиха през миналата седмица, че веднага след получаване на сигнала за нарушения в законодателството от страна на зам.-кмета по транспорта Илиян Павлов със заповед на кмета Васил Терзиев е сформирана вътрешна комисия, която да разгледа посочените в доклада данни.

"Самата проверка би трябвало да върви към края си и да е готова в началото на февруари", каза Димитър Петров. Той подчерта, че не е възложител на договори. "Възложител е заместник-кметът по транспорта Илиян Павлов. Заместник-кметът на "Спаси София", заяви Петров.

"Всички тези обвинения не включват моите функции като служител на Столичната община и като държавен служител", подчерта той. Нямам правомощия да налагам санкции, нито да възложа каквото и да било, нито да го приема или да наредя разплащане", добави директорът на дирекцията. Той каза, че няма такива функции, възможности и прерогативи, защото длъжността му не включва подобни неща.

"Цялото нещо е много нелепо, но конкретна информация ще има след няколко дни, когато излезе самата проверка от доклада", каза Петров.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня

София Господинова, БТА