Областната администрация в Сливен бе домакин на семинар за енергийна ефективност
Областната администрация в Сливен бе домакин на семинар за енергийна ефективност / Областна администрация - Сливен

3500 лева ще струва санирането на едно жилище от 100 квадрата на неговия собственик, ако се възползва от проект "Енергийно обновяване на българските домове". Според изчисленията на Агенцията за устойчиво енергийно развитие /АУЕР/ един квадратен метър санирана площ струва около 70 лева, а стойността на около 100 квадрата санирано жилище ще бъде около 7000 лева. Половината от тази сума се поемат по проекта, а за собствениците на сградите остават около 3500 лева. Това съобщи в Сливен изпълнителният директор на агенцията Кольо Колев. На места се правят информационни кампании, проследява се и как се изпълняват общинските програми за енергийна ефективност. Кольо Колев разясни и възможностите за финансиране по проекта за енергийно обновяване на българските домове.

Областният управител Марин Кавръков припомни, че община Сливен има програма за енергийна ефективност, приета още през 2001 година. Тя предвижда увеличаване на енергийната ефективност чрез саниране на публичните сгради, изграждане на енергоспестяващо осветление, както и стимулиране и подпомагане на използването на възобновяеми енергийни изтичници. По изнесени дани от Кавръков 90% от публичните сгради със социално значение, като детски градини, ясли, училища в община Сливен са санирани, подменени са телата за осветление, а целта е до 2013 година в областта да се изработват 200 мегавата зелена енергия или по един киловат средно на човек.

Данните бяха изнесени по време на семинар от информационната кампания „Управление на енергийната ефективност и енергията от възобновяеми източници”, който се проведе в Сливен.

В хода на дискусията водещи експерти от АУЕР  представиха плановете,  управлението и контрола по енергийната ефективност, програми за насърчаване на производството и потреблението на енергия от възобновяеми източници, както и механизмът, по който АЕУР издава гаранции за произход на енергия от възобновяеми източници.

Участваха и специалисти от Фонда за енергийна ефективност и възобновяеми източници /ФЕЕВИ/, които представиха възможностите за финансиране  на инвестиционни проекти за енергийна ефективност и възобновяеми източници.

Местният опит беше представен от  Инженерно-педагогическия факултет - Сливен към Техническия университет – София, в който се обучават специалисти по енергийна ефективност. От Тракийския университет в Стара Загора  информираха за вече спечелени проекти по енергийна ефективност.

На срещата присъстваха над 60 души - представители на областните и общинските администрации от региона, на бизнеса, на търговците с  енергия, на неправителствения сектор от Югоизточния район за икономическо планиране, както и домоуправители и граждани.