В навечерието на деня на Света Петка Българска – закрилница на българските деца Областният център по приемна грижа в Шумен организира първа церемония по орисването на новородени бебета, за които се грижат приемни родители. Новородените бебета, настанени от началото на годината в приемни семейства по проект "Семейство за всяко дете" на УНИЦЕФ, Министерство на здравеопазването, Област Шумен и Община Шумен са 12. Едно от тях вече се радва на грижите на своите рождени родители. Церемонията ще се проведе от 10 часа днес в Градската градина на Шумен. Проект „Семейство за всяко дете” стартира през 2010 г. в партньорство между УНИЦЕФ, Министерство на здравеопазването, Министерство на труда и социалната политика, Държавната агенция за закрила на детето, Агенцията за социално подпомагане, областния управител на област Шумен и Община Шумен.
Проектът се реализира със средствата набрани от благотворително предаване, дарение от българското правителство, както и със собствени средства на УНИЦЕФ. Той цели да осигури грижа в семейна среда за децата, настанени в ДМСГД Шумен; да развие нов модел на интегрирани услуги за подкрепа на семейства в риск в областта, при който деца до 3-годишна възраст не се настаняват в институции; да подкрепи засилването на капацитета на местните власти и системата за закрила на детето за осигуряване на най-добрия интерес на детето. Домът в Шумен ще бъде закрит, а персоналът ще премине през специализирано обучение, след което с конкурси част от специалистите ще бъдат наети при реализирането на нови социални и здравни услуги за същите деца и техните семейства. Процесът ще продължи над 2 години. Моделът, който УНИЦЕФ ще създаде със средствата от проекта, ще бъде интегриран в законодателството, така че поетапно, с държавно финансиране, да бъдат закрити всички домове за бебета у нас, а за всяко дете да бъде осигурено семейство. През януари – септември 2011 г. са подготвени здравни и психологическите оценки на всички деца.
От направените оценки става ясно, че основна причина за забавянето на децата в говорното и/или двигателното развитие е липсата на индивидуална грижа и стимулираща среда в дома. Междувременно социални работници от Комплекса за социални услуги за деца и семейства към Община Шумен и отделите за закрила на детето извършиха оценка на семействата на децата на базата на интервюта със родителите, посещения и наблюдения на семейството, за да установят кое е най-доброто решение за всяко дете. Социалните проблеми на семействата са основната причина за изоставяне на децата в дома в над 70% от случаите. Като водещи мотиви се посочват липса на доходи, на жилище, безработица, поради неграмотност и липса на квалификация, невъзможност да се осигури здравна грижа за новороденото, грижа за други деца.
Нежелана бременност е причина за изоставяне при 5 до 10% от жените, предимно от малолетни, непълнолетни и самотни майки. Тежкото здравословно състояние на детето е определящо за родителите при близо 15 % от всички случаи в дома. От месец април 2011 г. комплексът за социални услуги за деца и семейства към Община Шумен работи по превенция на изоставянето. Специализирани социални работници консултират бременните и майките, при които има риск от изоставяне на децата и им предоставят подкрепа за задържане на децата в семейството. До началото на септември 2011 г. 72 майки са информирани и консултирани в Родилно отделение. От 2009 година в област Шумен функционира Областен център по приемна грижа, финансиран от УНИЦЕФ, който активно подпомага работата по проект „Семейство за всяко дете”. Благодарение на усилията на социалните работници от центъра, в област Шумен има най-голям брой бебета, настанени в приемно семейство, директно от родилен дом – 9 деца към септември 2011г. Една от услугите, които ще бъдат създадени по проекта са Семейно-консултативните центрове. Първият от тях е центърът в Шумен. Екипът е в процес на подбор и ще започне работа от месец октомври и ще премине специализирано обучение.