Ловеч, заедно с още четири града, е включен в поредния етап на проект за наблюдение „Правосъдие близо до хората" на Националната НПО мрежа за гражданско наблюдение на съдебната система, съобщи Нели Митева, председател на Сдружение «Екомисия 21 век». В рамките на целия проект ще бъдат наблюдавани 20 съдилища в 20 града в Северна България.
Наблюдението във всяко едно съдилище се извършва от двама доброволци - граждански наблюдатели, обясниха от сдружение «Екомисия 21 век», партньор по проекта. Основна функция на гражданския наблюдател е да присъства на заседания по съдебни дела в Окръжен съд и Районен съд и да осъществява гражданско наблюдение и контрол върху дейността на съда чрез наблюдение на дела, в които поне една от страните е представител на уязвима група. Критериите за наблюдение дейността на съда са заложени в специални карти за наблюдение. Гражданският наблюдател трябва да попълва своите впечатления след всяко заседание, на което присъства. Основно се наблюдава прилагането на новоприети и изменени закони и достъпа на уязвими групи до правосъдие, както и конфликти на интереси в съдебната система, проблеми с етичното поведение на магистрати и нерегламентирани контакти с компрометирани лица.
Уязвимите групи, чиито достъп до правосъдие ще се наблюдава са: жертви на физическо или психическо насилие; лица с трайно или временно физическо или психическо увреждане; социално слаби лица; лица от етнически малцинства; малолетни и непълнолетни лица.
Избрани са най-рисковите групи лица, които все още имат неспособност да се адаптират към съвременните условия. Те са страни по съдебни дела или ползватели на услуги, предоставяни от съдебната система и много често са изправени пред риск за труден или затруднен достъп до правосъдие.
Проектът се реализира с подкрепата на Висшия съдебен съвет. Главната му цел е утвърждаване върховенството на закона и подкрепа за съдебната реформа на местно ниво чрез повишаване на обществената информираност и засилване на общественото доверие в съда.
Една от задачите на проекта е изграждане на мрежа от доброволци - граждански наблюдатели, които следят точно зададени параметри за правилното прилагане на наблюдавани специфични закони и кодекси, за работата на съдебната администрация, развитието на съдебните процеси, тяхната бързина, ефективност, прозрачност и безпристрастност.
Иницаторите се надяват да се изгради диалог между гражданските организации и представителите на съдебната власт.
„Гражданското наблюдение е начин хората да разберат как съдът спазва законите и защитава правата на гражданите", каза председателят на Районен съд Ловеч Георги Христов. Той посочи още, че съдебната система има лош имидж в обществото, който идвал от т. нар. знакови дела, или дела срещу общественоинтересни фигури. За широката общественост оставала скрита огромната натовареност на съдиите, тъй като знаковите дела са минимален процент от всички дела.
Председателят на Районния съд в Ловеч Георги Христов се надява проектът да допринесе магистратите да имат подобрен обществен образ и увеличена репутация. Според него важна е и обратната връзка с гражданите или ако проектът констатира някои слабости на съдиите, ако има такива, те да бъдат коригирани.