Германската компания RWE, която преди време се оттегли от партньорството си в проекта АЕЦ Белене, отново проявява интерес към него. Това каза депутатът Румен Петков на пресконференция в Плевен относно бъдещето на ядрената енергетика на България.
На нея присъстваха още Вячеслав Щелков - главен технолог на научно - производствено обединение Рокор и проф. д-р Захари Захариев - председател на Федерацията за приятелство с народите на Русия и ОНД и председателят на Областния съвет на БСП - Плевен Васил Антонов.
Към този момент две американски фирми са готови да участват до 40% във финансирането на проекта, допълни проф. д-р Захариев. Той не пожела да назове имената им, но подчерта че американските комапнии дори взаимно се конкурират за участие в проекта. По думите му, на този етап проблемът с АЕЦ Белене е не намирането на финансиране, а е въпрос на политика.
"Изобщо не става въпрос дали е изгоден в икономически план, дали е финансово допустим за страната ни, дали е осъществим и отговарящ на всички изисквания за сигурност, става дума преди всичко за политическо решение", смята проф. Захариев.
Вячеслав Щелков обясни, че в технологично отношение беленският ядрен реактор е последно поколение, чиито запас може да бъде продължен до 50 години. От екологична гледна точка е изключително чист, а по икономически показатели е изключително изгоден и за Русия, и за България. Щелков категорично отхвърли каквто и да е паралел между новият ядрен реактор и авариралият в Чернобил, като подчерта, че надежността на реакторите от трето поколение е много по-голяма.
Румен Петков допълни, че изграждането на АЕЦ Белене ще доведе до 40% намаляване на емисиите въглероден двуокис, което е ключов критерии за ЕС и възможност България да оперира с един много по-сериозен екологичен ресурс.
Той представи и някои цифри, затова как ще се отрази на страната ни навлизането в активна фаза на изграждането на АЕЦ Белене. За първите 4-5 години на площадката ще бъдат заети между 6-8 хиляди човека. Пряко ангажирани с изграждането ще бъдат между 15-20 хиляди, а като цяло на един човек, зает на площадката, ще отговарят 7 човека извън нея.
Говорим за около 42 хиляди души, които ще вадят хляба си в различните сектори на социално-икономическия живот около централата в Белене, пресметна Петков. За първите 4 години в страната ще бъдат инвестирани около 2,5 милиарда евро пряко в българската икономика, обобщи народният представител. Той допълни, че забавянето от една година е изключително лош знак и ще доведе до оскъпяване на проекта.
Румен Петков изтъкна и динамизирането на процеса на изграждане на атомни съоръжения по света, като даде за пример и скандинавските държави, в които до скоро идеята е била недопустима. В условията на криза няма как да не си даваме сметка, че тези показатели ще поставят страната ни в съвсем друга светлина и ще създаде съвсем други условия за живот у нас, обобщи Петков.