Родителите трябва да съдействат в решаването на проблема със събирането на финансови средства в детските и учебни заведения. Те трябва да участват активно в настоятелствата, да инициират дейности, свързани с възпитанието на децата и извънкласните занимания, както и да бъдат готови да участват с труд и умения в живота в учебните заведения на техните деца. Около това се обединиха участниците в дискусия за даренията в добричките детски заведения и училища - Десислава Първанова от Гражданска инициатива "За Добрич", зам.-кметът Камелия Койчева и председателят на Постоянната комисия по образование към Общински съвет Атанас Недялков. Дискусията бе провокирана от граждански сигнал, че в детските заведения се събират неправомерно пари, подаден към редица министерства и институции, общината и Агенцията за закрила на детето. Проверка по сигнала е установила, че в 17-те градини на Добрич са събрани дарения 40 000 лева през 2012 г.
Според участниците, основен повод за недоволството на родителите не е събирането на пари за питейна вода, мокри кърпи, помагала и пособия, забавления или подаръци, което в повечето случаи се предлага от родителите, а инициативите на персонала или настоятелствата да се подпомага благоустрояването в сградите, като се закупуват от семействата килими, паркет, мебелировка, черна техника. Такива примери могат да се дадат от повечето градини и училища.
От общината се контролира перфектно разходването на средства от дарения, но не може да се следи за какво и как да се дарява и да се забрани дейността, посочи зам.-кметът, решението за това е на родителите. Койчева е категорична, че благоустрояването не е редно да се поема от родителите и помоли засегнатите да подават сигнали и жалби, в които да посочват конкретно за кое заведение става дума, сумите и предназначенията им. Тя подчерта, че общината не може и не бива да контролира настоятелства и сдружения, тъй като те са независими организации. Според нея обаче следва в състава им да влизат повече външни хора, не само родители, чиито деца са в съответното заведение, а общественици и специалисти, които могат да са полезни и да работят не само за събиране на пари, а и за инициативи по разнообразяването на програмата на децата.
В разговора бе обсъден и проблемът с финансирането на охраната на училищата, за която според наредба на МОН трябва да се плаща от бюджета на училището. Атанас Недялков, който е и директор на СОУ "Дора Габе", уточни, че преди 12 години в училищата на Добрич е било поставено видеонаблюдение, а преди 6 години, по иницитива на родители, е започнало наемането и на физическа охрана. Всяко учебно заведение избира изпълнителя и по инициатива на настоятелствата навсякъде се събират пари от семействата на учениците, като сумите варират от 12 до 25 лева на година. Подчертано бе, че предоставянето им няма задължителен характер. Според Недялков и Койчева охранителите работят в полза на здравето на учениците, а не за да следят за сградния фонд.
За да се реши проблемът със събирането на пари в детските заведения, е възможно да се помисли за съставянето на списък с дейности, материали и предмети, които са недопустими за финансиране с пари от родителите. Това също бе коментирано в разговора. Трябва да се внимава обаче да не се попречи на истинските дарители, които помагат на дейността на градините, подчерта Камелия Койчева. Тя призова родителите да настояват да се обсъжда повече възпитателната работа, а не финансовата част и да внимават да не сринат реномето на учителите в очите на децата си. .
На свой ред Десислава Първанова се обърна към тях да не се страхуват да заявяват мнението си открито на родителските срещи, вместо да обсъждат проблемите само в интернет и посочи, че трябва да се разграничи категорично дарение от сърце и по желание и поискани и събирани средства.
Чуйте в аудио файла част от разговора с Десислава Първанова, Камелия Койчева и Атанас Недялков.