51-годишният Живко К. К. е признат за виновен за това, че като младши инспектор в РИОКОЗ - Добрич на два пъти е взел подкуп от 40 и от 200 лева, съобщават от пресслужбата на Добричкия окръжен съд. Той е поискал парите, за да не състави акт за установяване на административно нарушение на 33-годишен добричлия - управител на еднолична фирма, за извършено от него административно нарушение по Наредба за здравните изисквания към дрехите втора употреба.
Инспекторът е осъден на 2 години условно лишаване от свобода с 5 години изпитателен срок, както и да заплати глоба от 2 500 лева.
В обвинителния акт е посочено, че подсъдимият заема длъжността младши инспектор в РИОКОЗ - Добрич от 2005 година. На 21 април тази година той е извършил проверка на магазин за дрехи втора употреба в Добрич, стопанисван от Едноличния търговец.
Инспекторът поискал от заварената в магазина съпруга на собственика, да му бъде представено удостоверение за регистрация на обект с „обществено предназначение", който се издава от РИОКОЗ след изрично уведомление от страна на търговеца. Документът не бил представен и инспекторът съставил фиш от санитарен журнал до собственика на фирмата, в който отразил, че е необходимо той да се яви в РИОКОЗ с въпросното удостоверение.
На 23 април съпругата на собственика на обекта посетила инспектора в кабинета му и той констатирал, че фирмата им не притежава съответното разрешително за извършване на търговия с дрехи втора употреба. Той уверил жената, че проблемът е много сериозен и я попитал „Какво ще правим?". Тогава тя набрала съпруга си по мобилния телефон и по него подсъдимият си уговорил среща същия ден в сградата на РИОКОЗ. По време на срещата Живко К. обяснил на бизнесмена, че става въпрос за изключително сериозно нарушение и няколко пъти го попитал какво ще правят. 33-годишният отговорил, че каквото каже инспекторът, това ще правят. Тогава подсъдимият му поискал 30-40 лв., за да се почерпи. След като ги получил, той казал, че е необходимо да се срещнат извън сградата на РИОКОЗ и му съставил втори фиш от санитарен журнал, в който отразил, че е необходимо да се извърши регистрация на обекта в 7-дневен срок.
След тази среща инспекторът продължил да търси бизнесмена по телефона, а след като не се свързал му изпратил SMS да му се обади. Двамата се срещнали на 3 май и подсъдимият заявил, че е възможно да уреди бизнесмена да не бъде санкциониран за нарушението, но трябва да даде по-голяма сума. Едноличният търговец обяснил, че не може да отдели повече от 200 лв., а после съобщил за искания подкуп в полицията.
На следващия ден двамата отново се срещнали и предприемачът дал на инспектора две банкноти от по 100 лева. Парите обаче били предварително обработени от полицията с химикал, а разговорът им бил записан със СРС. Незабавно след приемане на банкнотите, Живко К. бил задържан от органите на реда.
В последната си дума пред съда Живко К. заявява, че съжалява за случилото се, но бил принуден от обстоятелствата. Той има висше образование, женен е, не е осъждан.
Делото е гледано по реда на съкратеното съдебно следствие. При тази процедура съдебният състав е длъжен, след като определи размера на наказанието лишаване от свобода на подсъдимия, да го намали с 1/3, като го осъжда да търпи намаленото наказание.