В Добрич се извършва саниране на няколко жилищни сгради по проекта на МРРБ „Енергийно обновяване на българските домове”. Договори с министерството имат общо 9 блока. Този проект предхожда Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради и първоначално дейностите по него трябваше да бъдат частично заплатени от собствениците. След изработването на Националната програма обаче условията по договорите са били променени и санирането ще бъде безплатно и за тези 9 сгради.
Иначе до момента сключените договори между общини в областта и сдружения на собственици по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради са 42, сочи информация за текущия напредък по програмата, публикувана на сайта на областната управа. Най-много са сключените договори в Добрич – 37, по два има в Балчик и Тервел и един – в община Генерал Тошево. Броят на регистрираните заявления за интерес и финансова помощ в Добричка област са 45, а броят на регистрираните сдружения на собственици – 55.
Във връзка с появили се публикации в медиите, в които се твърди, че в рамките на Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради разходите за строителен надзор не са допустими за финансиране, Министерство на регионалното развитие и благоустройството уведомява, че програмата е изцяло съобразена с изискванията на Закона за устройство на територията. Процесът по обновяване на одобрените сгради следва реда, определен в закона и извършването на строителен надзор е основен елемент от осъществяването на контрол върху строителните и монтажни работи.
Съгласно методическите указания по програмата на всяка сграда следва да се извърши техническо обследване и обследване за енергийна ефективност, изготвя се инвестиционен проект, който се одобрява по надлежния ред и се издава разрешение за строеж, след което се стартира със строителните и монтажни работи. В рамките на програмата е посочено изрично извършването на авторски и строителен надзор, а в допълнение програмата изисква и упражняване на инвеститорски контрол. Съгласно методическите указания всички тези дейности са предвидени в програмата и разходите за тях, включително за строителния надзор, са допустими за финансиране от самата програма.