НДСВ - Благоевград категорично настоява за реформиране на българското здравеопазване, за либерализация и преструктуриране на здравния сектор, се казва в отворено писмо на жълтата партия, изпратено до премиера Бойко Борисов, здравния министър Божидар Нанев, областния управител на Благоевград Валери Смиленов, кмета Костадин Паскалев, Районния център по здравеопазване и РЗОК - Благоевград.
Ние очакваме от управляващото мнозинство ясно разписана програма от мерки, стандарти на обслужване и достъп до медицински услуги, за да мотивират професионалистите и да дадат необходимата енергия на пациентите за преодоляване на трудностите, които неминуемо съпътстват всяка промяна.
Вместо това, днес сме свидетели на решения и действия, предизвикващи остра обществена реакция и увеличаващо се недоволство, посочват от НДСВ.
От партията припомнят, че на 5-и март тази година НДСВ организира среща-дискусия в Благоевград по проблемите на здравеопазването. Срещите ни с хората от всички засегнати групи потвърждават опасенията ни, че здравната реформа се извършва на парче, на принципа на пробата и грешката, без задължителната според нас в такива случаи обществена дискусия. Всичко това създава съмнения относно способността на правителството да гарантира едно от основните човешки и граждански права – правото на достъп до здравеопазване, на навременно и качествено здравно обслужване, коментират от местната партийна организация.
Ето защо НДСВ подкрепя гражданските и професионални протести, предизвикани от:
1. Липсата на ясна визия и нормативна база за реформата в болничния сектор.
2. Липсата на правила и неспазване на задълженията от страна на държавата относно заплащането на извършените медицински дейности.
3. От закриването на болници в отдалечени и труднодостъпни общини без предупреждение, без ясни правила и критерии и най-вече без създадена организация за осигуряване на заместващи ги медицински услуги.
4. Незачитането на становищата и исканията на неправителствените, професионалните и другите заинтересовани организации.
От партията предлагат в най-кратки срокове да бъде формулирана ясно цялостната политика в здравеопазването, както и да се разясни моделът на системата, към която правителството се стреми; да се определят ясни критерии за условия на лечение и качество на здравеопазване, които да обусляват заплащането на здравните услуги; да се възобнови диалогът и да се определи ролята и отговорностите на местните власти в процеса на здравна реформа; да се дадат реални и действащи гаранции за осъществяване и защита на правата на пациентите; да бъдат създадени условия за зачитане на исканията на гражданското общество, както и да се създадат гаранции за справедливо и достойно заплащане на труда на медицинските работници.