Сателитни данни показват, че шест ледника в Хималаите са пред изчезване, а стотици други се топят с тревожна скорост, предаде VOA/Voice of America.
„Всяка година, когато изследваме ледник, виждаме, че той губи средно почти метър от дебелината си“, казва проф. Шакил Ахмед Ромшу.
Хималайският регион е дом на над 14 000 алпийски ледника, разположени в Индия, пакистанската част на Кашмир, североизточна Индия и Афганистан. Тези ледени маси са жизненоважен източник на вода за милиони хора.
„Ледниците се топят много бързо и по начини, които не можем напълно да предвидим. Не знаем колко дълго ще издържат или колко вода ще постъпи в реките ни през следващите 5 до 20 години. Ако това продължи, виждам бъдещи конфликти и спорове между Пакистан и Индия заради недостига на вода“, обяснява д-р Говинд Сингх, доцент по екологични науки в Делхи.
Топенето на ледниците вече засяга земеделието в Кашмир, като някои фермери са принудени да заменят оризовите полета с ябълкови градини поради недостига на вода.
„Преди имаше сняг по планините, който се топеше бавно. Годишната реколта от ориз пострада с 50 процента“, споделя фермерът Шабир Ахмед.
Ако не бъдат предприети действия, изследователите предупреждават, че през следващите 30 години водният недостиг и покачването на морското равнище могат да принудят близо 60 милиона души да напуснат Южна Азия.