/ БГНЕС

Студенти, които участват в блокадата на факултети в Сърбия, и представители на пет синдикални организации излязоха за първи път заедно на протест в Деня на труда – 1 май.

Десетки хиляди студенти и синдикалисти от Белград, Нови Сад, Ниш, Крагуевац и други градове се събраха пред сградата на правителството в сръбската столица, вдигайки шум с барабани, свирки, вувузели и скандирания.

"Достоен труд за достойно заплащане!", "Науката въстана!", "Право на стачка!", "Студентското сърце е храбро!" бяха част от транспарантите, издигнати по време на протеста.

Първомайският протест започна в 14 ч. местно време, като протестиращите обявиха, че ще внесат искане за промени в закона за труда и закона за стачките.

Заедно синдикатите и студентите могат да постигнат тази цел, каза председателят на синдиката "Независимост" Чеданка Антич, като призова правителството да реагира възможно най-скоро.

Промени в закона за стачките са нужни, защото няма ясен регламент кой поема отговорност и как са защитени правата на работниците, заяви студентката Зорана Йоксимович от юридическия факултет в Белград.

Събралите се носеха сръбския национален флаг, знамена на факултетите и Сръбския студентски съюз. Някои граждани бяха дошли с домашните си любимци.

Изминаха шест месеца от трагедията в Нови Сад, а жертвите не са овъзмездени, заяви Йелена Гордиевич, която обвини корупцията по високите етажи на властта за срутването на козирката на гарата, отнело живота на 16 души.

Пред сградата на правителството пристигнаха организирано представители на синдикатите от няколко посоки.

Асоциацията на свободните и независими синдикати подчерта, че за първи път пет големи синдикални централи се обединяват на Първи май, за да се противопоставят на тормоза над работниците.

Виждате блясък, но не и невидимите хора, които работят на две места и се тревожат как ще изхранят децата си, каза синдикалистът Драган Милованович.

На протеста отсъстваше Диана Хърка, майката на една от жертвите от трагедията в Нови Сад, която сподели, че се намира извън страната заради заплахи за живота си.

Два пъти бе отдадена почит с 16 минути мълчание в памет на 16-те загинали.

При отделен протест по повод трагедията, се случи инцидентавтомобил се опита да се вреже в множеството. Шофьорът бе задържан от полицията.

Междувременно контрапротестиращи студенти организираха празник с бира, скара и музика между сградите на президентството и парламента.

Нашите искания от 12 април не са изпълнени! – гласеше транспарант, визиращ искането блокадите във факултетите да бъдат прекратени и учебният процес да бъде възстановен.

Полицията бе разположила ограждения и охрана около контрапротеста.

Президентът Александър Вучич, на посещение в САЩ, поздрави гражданите по случай 1 май.

Според него, държавата е поела отговорност за трагедията в Нови Сад, но е подложена на безпрецедентен терор.

По думите му, в Нови Сад са протестирали 3000 души, а в Белград "не много повече".

Най-много хора е имало на събитието на контрапротестиращите.

Вучич изказа съболезнования на семействата на загиналите в северния сръбски град, като посочи, че срутването на козирката на гарата е причинило трагичния инцидент.

Кореспондент на БТА в Белград Теодора Енчева