/ iStock/Getty Images
Археолози са открили останките на девет неандерталци при разкопки на праисторически обект близо до Рим, предадоха световните агенции, позовавайки се на съобщение, направено от министерството на културата на Италия.

Как са погребвали близките си неандерталците

Осем от останките са датирани между 50 000 и 68 000 години, докато най-старата измежду тях е отпреди между 90 000 и 100 000 години, се посочва в изявлението, направено вчера от министерството.

Археолозите са се натъкнали на находката в Грота Гуатари - праисторически пещери, открити преди повече от 80 години, които са разположени на около 100 метра от брега на Тиренско море в Сан Феличе Чирчео, регион Лацио.

Кадри, разпространени от министерството, показват кости, черепи и други телесни останки, открити при разкопки на обекта. Останките са от възрастни индивиди, като само за едни от тях се предполага, че са от индивид в ранна тийнейджърска възраст.

Неандерталците са изчезнали заради ушни инфекции?

Неандерталците - най-близките древни родственици на човека, измират преди около 40 000 години. Точната причина за гибелта им остава неизвестна, въпреки че според теориите тя може да се дължи на неспособността им да се приспособят към климатичните промени и на засилена конкуренция от съвременните хора.

При разкопките са намерени и животински останки, сред които на трупове - изчезнали едри рогати бозайници. 
БТА