Държавите от Сахел - Буркина Фасо, Мали и Нигер - продължават борбата си срещу въоръжени екстремистки групировки, които целят да дестабилизират региона, предаде VOA/Voice of America.  

През последните две години тези страни прекъснаха отношенията си с Франция и САЩ, които им предоставиха военна помощ, както и със западноафриканския политически блок ECOWAS, в който членуват техни ключови търговски партньори. 

Военните хунти, управляващи трите държави, заявиха, че тези страни са пречка пред борбата с екстремизма. 

В интервю през ноември външният министър на Мароко заяви, че страната иска да извади сахелските републики от изолация. 

„Стартирането на тази атлантическа инициатива, чиято цел е да свърже крайбрежните държави и да осигури достъп до Атлантическия океан за страните от Сахел, е част от плана на Мароко да използва историческите си връзки“, смята Бакари Самбе от Института “Тимбукту”. 

Пол Мели, консултант към Chatham House, отбелязва, че Мароко е значима икономическа сила и има стратегически интерес от стабилност в региона, но географското ѝ разположение прави инициативата предизвикателна. 

„Икономическият смисъл от използването на марокански пристанища предполага преминаване през Мавритания, което е изключително заобиколен път. Другият вариант е Сахара, но и в двата случая маршрутът е много дълъг“, споделя Мели. 

Според Самбе културната дипломация може да бъде по-ефективен метод за справяне с проблема. 

„Мароко може да играе роля в предотвратяването на насилствения екстремизъм и борбата с тероризма чрез обучение на имами и насърчаване на толерантен вариант на исляма като алтернатива на религиозния екстремизъм“, смята той. 

 

VOA/Voice of America