Лисабонският договор влиза в сила
Лисабонският договор влиза в сила / снимкa: DarikNews
Лисабонският договор влиза в сила
23928
Лисабонският договор влиза в сила
  • Лисабонският договор влиза в сила

От днес влиза в сила Лисабонският договор, който заменя неосъществилата се Европейска конституция. През ноември документът беше одобрен и от Чехия, която го ратифицира последна. Целта на договора е да ускори работата на европейските институции и да направи работата им по-прозрачна. Сред промените, които ще настъпят, е броят на еврокомисарите - сега са 27, но ще останат по-малко. Ще се увеличи броят на евродепутатите.

Осем години след като европейските лидери започнаха процес, целящ Европа да стане по-демократична, по-прозрачна и по-ефективна, това вече се случи. Преди да влезе в сила, Лисабонският договор трябваше да бъде подписан от всички 27 държави. Последна това стори Чешката република - на 3 ноември. След това председателят на Европейската комисия Жозе Барозу доволно каза: "Това е много добра новина за Европа. Решенето на Чешката република е взето с три пети от гласовете и е важен сигнал за доверието на Чехия в нашия общ проект."

Както и Европейската конституция преди него, договорът често е описван като опит да се ускори работата на европейските институции. Противниците му казват, че той заплашва националният суверенитет на отделните държави. Европейската конституция беше отхвърлена от френските и холандските гласоподаватели, а в Ирландия Лисабонският договор беше прегласуван на референдум.

Сред новите промени са политик, избиран за две години и половина за президент на Европейския съюз - това вече е бившият белгийски премиер Херман Ван Ромпой. Нова е и длъжността на външния европейски министър - сега това е британската баронеса Катрин Аштън. От 2014 година Европейската комисия ще има по-малко комисари. Сега те са 27 - по един от всяка държава. Лисабонският договор преразпределя и гласовете на страните членки, премахва националното вето в много области. Лисабонският договор, който влиза в сила днес, заменя Договора за Европейския съюз, известен като Договора от Маастрихт и Договора от Рим за създаване на Европейската общност.

Предстои да се увеличи и броят на членовете на Европейския парламент - трябва да станат 751, а сега са 736.