After a week of interesting talks in Sofia, I returnhome with the impression that Bulgaria will not lift its veto against North Macedonia any time soon. More importantly: Should the EU and its major capitals try to pressure Sofia into doing so, this could backfire.
— Michael Martens (@Andric1961) June 20, 2022
Журналистът очаква София да не вдигне ветото си срещу Скопие, а освен това подчертава, че е много важно „ЕС и главните столици да не опитват да притискат София да го направи, защото това може да има обратен ефект“.
Мартенс припомня заканата на гръцкия премиер Константинос Караманлис през 2008 година в Букурещ, че Атина ще наложи вето на всяко решение за приемане на „Бившата югославска република Македония“ в НАТО. Впоследствие Атина никак не е била впечатлена, че е сама срещу всички и е настоявала на своето, докато не е получила желаното чрез Преспанския договор.
По думите му, независимо от всички различия в детайлите, не е лошо в Брюксел да имат предвид спора с Гърция, когато се опитват да решат българо-македонския спор и бъдещото му развитие.
„Убеждението, че ЕС трябва само да окаже достатъчно натиск и тогава България ще отстъпи в даден момент, може да е погрешно не само защото страната може да се насочи към четвъртите парламентарни избори в рамките на 18 месеца скоро“, пише още кореспондентът на FAZ.
Той цитира съветите на Христо Иванов към Брюксел да не притиска България за РСМ, защото това ще превърне темата във въпрос на национална чест и именно това ще е „обратният ефект от натиска“.
„Моето лично заключение след много неофициални и неофициални разговори в София тези дни: Колкото и абсурдна да изглежда по-голямата част от българската позиция спрямо Северна Македония, поставянето на София под (директен) натиск няма да работи“, пише Мартенс. „Конфликтът между Северна Македония и България не е за това кой е прав и кой крив. Става дума за власт. И властта е на страната на България. Ако България трябва да използва силата си разумно, това може да дойде само отвътре“.
Разсъжденията на журналиста в „Туитър“ продължават така:
„България, слаба държава, която обикновено не е в центъра на нищо, е в рядката ситуация да може да влияе върху политиката на ЕС, макар и в момента само по разрушителен начин. Тема, която до преди няколко години почти не е била проблем, се превърна в препъни камък, който никой не може да пренебрегне.Докато някои западни събеседници твърдят, че макар и да подкопава доверието към ЕС на Балканите, България не трябва да бъде приемана нито в Шенген, нито в еврозоната (без значение дали е технически готова или не), отказването от членство в тези случаи едва ли ще промени много“.
Според мнението на Мартенс, „по-голямата част от българите така или иначе не искат еврото, а Шенген е хубаво нещо, но не и нещо, което може да доведе до победа на избори. Резюме: Няма бързо решение, още по-малко след последните политически сътресения в България. (Ще се радвам да се окаже, че грешим по този въпрос.)“