Италия е осъдена в Страсбург за разпятия в класните стаи
Италия е осъдена в Страсбург за разпятия в класните стаи / www.sxc.hu

Европейският съд за правата на човека в Страсбург осъди Италия за наличието на разпятия в класните стаи, което според съда нарушава правото на родителите да възпитават децата си според техните убеждения и правото на децата на свобода на религията.

Тъжителката е италианската гражданка Солие Лауци, живееща в Абано Терме, предаде Франс прес. Двете й деца, на 11 и 13 години, посещавали през 2001-2002 г. държавното училище в града, където всички класни стаи имали разпятие на стената. Според Лауци присъствието на тези разпятия нарушавало принципа на светския характер на образованието. Тя осведомила училището за позицията си, като се позовала на решение на касационния съд, според което наличието на разпятия в изборните секции противоречи на принципа на светския характер на държавата.

През май 2002 г. директорката на училището решила да остави разпятията в класните стаи, а министерството на образованието по-късно издало директива с препоръки към всички директори на училища да процедират по същия начин.

Пред Конституционния съд правителството настоява, че присъствието на разпятие е нещо естествено, тъй като то не е само религиозен символ, а също "знаме" на единствената църква, назована в конституцията, символ на италианската държава.
Жалбата била отхвърлена последователно от всички съдебни инстанции с мотивите, че разпятието "символизира италианската история и култура, и следователно - италианската идентичност" или че то е станало "една от светските ценности на конституцията на страната."

Италианската министърка на образованието окачестви днешното решение на съда в Страсбург като "идеологическо". "Присъствието на разпятието в класните стаи не означава принадлежност към католицизма, то е символ на нашата традиция", заяви Мариястела Джелмини, цитирана от агенция Анса. "Историята на Италия минава също през символи: с тяхното премахване се премахва част от самите нас. В нашата страна никой не иска да налага католическата религия", увери министърката. "Никой, още по-малко един идеологически европейски съд, не ще успее да премахне нашата идентичност", добави тя.