Френският министър на въоръжените сили Себастиан Льокорню поставя началото в Париж на артилерийска коалиция за Украйна, целяща да засили капацитета на Киев в тази област. На церемонията по видеоконферентна връзка ще се включи и украинският колега на Льокорню - Рустем Умеров.

Тази коалиция, по инициатива на Франция и на САЩ, е един раздел от мисията на контактната група за Украйна, наречена още и "Група Рамщайн" по името на американската военна база в Германия, където обичайно се провеждат срещите на контактната група. В групата влизат 50 държави, подкрепящи Киев.

ЕС остава далеч от целта за доставка на 1 млн. снаряда за Украйна

Артилерийската коалиция, в която ще участват 23 държави, цели да обедини усилията им, за да се помогне в краткосрочен и дългосрочен план на Украйна да разполага с артилерийска сила, адаптирана към нуждите на нейната контраофанзива и на бъдещите нужди на украинските въоръжени сили, отбелязва френското министерство на отбраната.
Умеров първоначално бе обявил, че ще присъства лично на срещата, но в последния момент анулира визитата си от съображения за сигурност, обяви Париж тази нощ.

"Голямото предизвикателство за Украйна е да приключи преходът си от използване на съветска техника към използване на западна техника", казва консултантът по международни рискове Стефан Одран.

Оръжия за войната: Кой доставя на Киев и кой на Москва

Оръдия, датиращи от съветската ера, са адаптирани за 122-милиметрови снаряди, докато западните системи използват 155-милиметрови снаряди. За да запълни оръдията на Украйна, ЕС си е поставил за цел да й предостави един милион снаряда до пролетта на 2024 г. Но досега бяха доставени едва 300 000, според европарламентаристи.

Френското министерство на въоръжените сили от своя страна приветства вчера утрояването на капацитета за производство на снаряди във Франция, превишил от 1000 единици, произвеждани месечно преди войната в Украйна, на прогнозирани 3000 месечно през настоящата година. Тези количества обаче стигат на украинската страна само за няколко дни на сражения, казват експерти.

През 2024 г. и началото на 2025 г. Франция освен това ще произведе 78 артилерийски установки СЕЗАР, предназначени за Украйна, подчертава френското външно министерство. Шест от тях, платени от Киев, ще бъдат доставени в идните седмици, а 72 други предстои да бъдат заплатени, като за целта трябва да се намери колективно финансиране, според същия източник.

През декември украинското министерство на отбраната заяви, че е много важно за Украйна да укрепи огневата си мощ благодарение на доставки на артилерийски системи от нейните съюзници и уточни, че е заинтересувано от придобиването на още СЕЗАР.

Украинските служби разбиха схема за закупуване на артилерийски снаряди за украинската армия

Франция вече отстъпи или продаде на Украйна 30 СЕЗАР. Дания й достави 19 екземпляра от осемколесна блиндирана версия на установката. СЕЗАР, които се монтират на камиони, могат да изстрелват 155-милиметрови снаряди на 40 километра разстояние.

Във вторник френският президент Еманюел Макрон повтори подкрепата си за Киев, чиято контраофанзива не даде очакваните резултати, отбелязва Франс прес. Той обяви, че ще посети Украйна през февруари за втори път от началото на войната.

Франция е в процес на финализиране на споразумение по сигурността с Киев по подобие на споразумението сключено между Великобритания и Украйна миналия петък за срок от 10 години, каза още Макрон във  вторник.

А по време на първата си визита в Украйна през уикенда новият френски външен министър Стефан Сежурне спомена за възможността да се укрепят украинските оръжейни производствени способности.

Макрон пък обяви във вторник нови оръжейни доставки за Киев на около 40 ракети с голям обсег СКАЛП и на няколкостотин бомби, за да не се допусне Русия да спечели войната.
Украйна, срещу която всяка нощ Русия изпраща дронове и ракети, има нужда и от укрепване на противовъздушната си отбрана.
Габриела Големанска/БТА