Европейската комисия издаде препоръки за повишено сътрудничество между страните от Шенгенското пространство. Препоръчва се държавите да предприемат мерки, които да заместят проверките по границите, въведени временно.

Излизане от ЕС, закриване на джамиите и забрана на мигрантите: Крайните идеи на евентуалния премиер

Mежду май и ноември 2023 г. комисията е обсъдила въпроса с държавите, въвели проверки по границите, както и със страните, засегнати от тази решения, се посочва в съобщение на ЕК. На тази основа комисията препоръчва държавите да създадат постоянни звена за контакт, за да се осигури съгласуван отговор на сериозните заплахи за обществения ред или вътрешната сигурност. Според комисията е необходимо държавите да предоставят достатъчно възможности за осигуряването на съвместни патрули.

Освен това страните следва да работят заедно с Европол, Евроюст и Фронтекс за повишаване на борбата с каналджийството на мигранти, да прилагат двустранните споразумения за връщането на незаконните мигранти и да признават взаимно решенията за връщане.

Онези държави, които установяват неразрешени движения на мигранти, следва да засилят полицейските проверки в районите по вътрешните граници, а всяко решение за повторно въвеждане на гранични проверки следва да бъде постоянно преразглеждано, препоръчва ЕК. Държавите следва да използват постоянни проверки по вътрешните граници при в извънредни случаи, като тези прoверки се очаква да бъдат мобилни и да включват използване на съвременни технологии.

В съобщението се пояснява, че ЕК се е допитала до Австрия, Белгия, Дания, Германия, Франция, Унгария, Италия, Люксембург, Норвегия, Швеция, Словения, Испания и Швейцария преди представянето на препоръките.

Денков: България е изпълнила всички изисквания за приемането ѝ в Шенген

Комисията предложи и препоръки, свързани с правилата за разглеждане на молбите за убежище. Според ЕК е необходимо държавите да обясняват по-подробно на мигрантите причините да бъдат прехвърляни между отделните държави от ЕС и да следят за изпълнението на решенията в тази посока, например със създаването на система за регистрация постъпващите в приемните центрове. Препоръчва се мигрантите да не бъдат задържани, а да им бъдат отнемани документите за пътуване и да се следи за физическото им присъствие в тези центрове.
Теодора Цанева/БТА