Европейската комисия прекрати помощ от стотици милиони евро за България и спря достъпа до финансови средства на две ключови разплащателни агенции заради корупция и лошо управление, предаде Ройтерс.
Но изпълнителният орган на ЕС в последния момент олекоти удара, като смекчи най-острите словесни формулировки от предишните проекти и не включи заплаха да отложи влизането на България в еврозоната и в Шенгенското пространство за пътуване без паспорти, изтъква Ройтерс. Агенцията отбелязва също, че докладите бяха представени на медиите от говорител, а не от председателя на ЕК Жозе Мануел Барозу или от политически представител.
В доклад за управлението на еврофондовете в най-новата и най-бедната страна от ЕС се казва, че борбата с корупцията по високите етажи и организираната престъпност не дава резултати и комисията трябва да предприеме действия, за да защити парите на данъкоплатците.
Двата доклада за България - единият за управлението на еврфондовете, а вторият за съдебната реформа и борбата с корупцията и организираната престъпност - са най-остро критичните, изготвяни досега от Брюксел за страна членка на ЕС, отбелязва Ройтерс.
"Реформата на съдебната система и правоприлагащите структури е необходима и отдавна трябваше да се извърши", заяви Комисията. "Борбата срещу корупцията по високите етажи и организираната престъпност не дава резултати".
За разлика от съседна Румъния, която получи критики в отделен доклад за съдебната реформа, срещу България бяха наложени финансови санкции.
Говорителят Йоханес Лайтенбергер не посочи обща сума за спрените средства, но представители на Комисията казаха, че замразената сума е над 500 милиона евро, пише Ройтерс.