/ БТА
Русия продължава да нанася удари по Харков. Сигналът за въздушна тревога звучи постоянно, а на учениците им се налага да учат в класни стаи под земята, предава репортер на Deutsche Welle.
.
В Харков продължава издирването и идентификацията на загиналите при руското въздушно нападение срещу строителен хипермаркет. Вече се знае за 16 загинали, 44-ма ранени и седем безследно изчезнали.

Някои от въздушните тревоги продължават по 16 часа, градът е атакуван постоянно от руски ракети и дронове. Учениците едва отскоро имат възможност да ходят на училище и да чуят истински училищен звънец, докато сядат по чиновете си. „Добре дошли в подземното училище!“, казва на третокласниците преподавателката Наталия Швец.

Училище на шест метра под земята

В класа има 11 деца, още девет се включват онлайн от чужбина. Учителката се радва на срещата не по-малко от децата – виждала ги е последно на живо на 23 февруари 2022 година. „А още на следващата сутрин чухме взривове. Някои се опитваха да избягат от войната. А други мислеха, че ще можем да продължим да работим и се питаха един друг какво има за домашно.“

Оттам нататък учениците са учили само онлайн. По време на руската агресия в Украйна са повредени или разрушени повече от половината от учебните заведения в града. Харков се опитва да се адаптира към тези условия – миналата година в пет от спирките на метрото са били открити класни стаи за над 2000 украински деца.

А от средата на май работи и подземно училище, което е на шест метра дълбочина. То може да побере около 900 деца на две смени. Градските власти планират да открият такива училища и в други райони на Харков.

Учениците в подземното училище – деца на войната

„Майка ми е била дете по време на Втората световна война. Но никога не съм мислила, че и моята дъщеря, и тези деца ще бъдат деца на войната“, казва учителката Наталия Швец. Дъщеря ѝ се е дипломирала в разгара на войната в Украйна - без истински абитуриентски бал, без красива рокля и танци.

Часовете в подземното училище започват с държавния химн. След това обаче често звучи сигналът за въздушна тревога. На места в града токът продължава да спира, но учениците в подземното училище остават по чиновете си – там са създадени всички условия за почти нормален учебен процес.

Третокласникът Саша разказва пред ДВ, че съвсем доскоро е учил само онлайн. „Беше много неудобно. Очите ме боляха, токът спираше, обстрелът беше постоянен“, спомня си момчето. На него му липсвали истинските учебни занимания, но си давал сметка, че е опасно да се ходи на истинско училище, защото навън летят изстрели. „Ако ракетите уцелят само сгради, не е толкова страшно. Но навън умират и хора, а това наистина е много тъжно“, казва Саша.

„Не искам да заминавам без татко“

В началото на май руската армия започна настъпление в северната част на Харковска област. Руснаците засилиха обстрела на Харков и явно имат намерение да превземат града. Жителите на Харков знаят какво значи това. Макар в града да няма паника, мнозина обмислят да заминат.
Семейството на Саша вероятно също ще замине. „Но аз не искам да заминавам в чужбина без татко“, казва тъжно Саша. Момчето иска да си остане у дома въпреки обстрела. „Вече съм бил в друг град и там не ми хареса – домът много ми липсваше.“

Бащата на момчето Сергей Антонов изглежда не по-малко развълнуван. Той е довел сина си на училище и с усмивка го снима на чина. „Това наистина е празник за децата ни“, казва той.

Егор е бил доведен в училището от майка си. И бащата, и братът на момчето са на фронта. „Много ми беше мъчно, когато заминаха. Искам войната да свърши“, казва Егор.

"Харков е най-силният град"

Докато текат занятията, руските атаки не спират. „Руските нападения нямат край, ние сме в постоянен стрес. Но се стараем да се държим. Това е нашият избор – да останем в Харков, който е нашият дом“, обяснява учителката Наталия Швец.

Руските ракети са нанесли големи поражения на сградите – прозорците и покривите на ударените сгради са криво-ляво покрити с шперплат. Но след всеки удар Харков отново се възстановява. „Това е най-силният град“, казва 9-годишният Саша.

Преди началото на руската агресия Украйна имаше близо 48 милиона жители. Междувременно броят на заминалите в чужбина е между три и пет милиона. Стотици цивилни граждани загинаха при непрестанните атаки срещу Харков, включително и деца. „Уби ги Русия“, пише на паметника, посветен на децата, загинали по време на войната. Край него са поставени плюшени играчки и цветя.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня
Deutsche Welle