/ Istock
Белград ще отбележи 21-ата годишнина от убийството на първия демократично избран премиер на Сърбия и лидер на Демократическата партия Зоран Джинджич, съобщават сръбските медии.

Министър-председателят Ана Бърнабич и министри ще положат венци в двора на правителството - на мястото, където бе убит Джинджич.

По случай годишнината от убийството от в ранния следобед организацията "Нов оптимизъм" ще проведе дискусия "Изстрел в бъдещето на Сърбия - Къде сме 21 години по-късно", а Демократическата партия е организирал обсъждане на тема "Сърбия като незавършена държава – Как да има свободни и честни избори“, информира агенция Бета.
 

Премиерът на Сърбия Зоран Джинджич беше убит на 12 март 2003 г. Няколко часа след убийството правителството обяви извънредно положение в страната, а членовете на престъпния Земунския клан и представители на Частта за специални операции на Министерството на вътрешните работи на Сърбия веднага бяха заподозрени като извършители.

По време на извънредното положение, което продължи до 22 април 2003 г., полицията арестува повече от 11 000 души в операция "Сабя", включително политици, високопоставени военни и съдебни служители. През август 2003 г. е повдигнато обвинение срещу 44 души за участие в организирането на убийството. Процесът започва на 22 декември същата година в Окръжния съд в Белград. На 23 май 2007 г. съдът призна подсъдимите за виновни и ги осъди на общо 378 години затвор.

Бившият командир на Частта за специални операции Милорад Улемек Легия и неговият заместник Звездан Йованович бяха осъдени на по 40 години затвор като непосредствени извършители на убийството. Политическите поръчители на убийството на Джинджич така и не бяха разкрити.

Зоран Джинджич е роден през 1952 г. в Босански Шамац и завършва Философския факултет в Белград през 1974 г. Той е един от основателите на Демократическата партия, в която през септември 1990 г. е избран за председател на Изпълнителния комитет, а през януари 1994 г. е председател на партията. От февруари до септември 1997 г. заема длъжността кмет на Белград, като кандидат на коалицията "Заедно".
 

След победата на Демократичната опозиция на Сърбия (ДОС) на парламентарните избори през декември 2000 г., той е избран за министър-председател през януари 2001 г.
Правителството на Джинджич започна сътрудничество с трибунала в Хага и по време на мандата му са арестувани няколко обвинени от Международния трибунал, сред които и Слободан Милошевич.  

Много анализатори и политици определят убийството на Джинджич като опит да се спре процесът на демократизация и модернизация на обществото, както и радикалните икономически и социални реформи.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня
 
Светла Митева/БТА