12 души бяха осъдени на общо 378 години затвор за убийството на премиера на Сърбия Зоран Джинджич. За организиране на убийството на Джинджич бившият командир на полицейското подразделение за специални операции, по-известно като червени барети, Милорад Улемек-Легия е осъден на 40 години затвор, предаде РТС.
Бившият заместник-командир на подразделението Звездан Йованович е осъден на 40 години затвор за убийството на Джинджич и тежкото раняване на шефа на охраната на премиера Милан Веруович. Бившият служител на полицейското подразделение Желко Тояга получи присъда от 30 години, а другият член на червените барети Саша Пеякович – 8 години затвор.
Бившият служител на Агенцията за сигурност и информация Бранислав Безаревич е осъден на 30 години лишаване от свобода. Членовете на Земунския клан Александър Симович и Душан Кръсманович са осъдени съответно на 35 и 30 години затвор.
Милош Симович получи присъда от 30 години, Нинослав Константинович – 35, Владимир Милисавлевич – 35, Сретко Калинич – 35 и Милан Юришич – 30 години затвор.
Председателят на съдебния състав Ната Месарович посочи при четенето на мотивите към присъдата, че на 12 март 2003 г. Звездан Йованович е стрелял два пъти със снайперистка пушка от улица „Адмирала Гепрата” 14. Единият куршум е убил Джинджич, а вторият е ранил тежко телохранителя му Милан Веруович.
Месарович каза, че убийството на Джинджич е било политическо и е било насочено срещу държавата. Съдия Месарович посочи, че присъдите са издадени заради застрашаване на конституционния ред в опит /осъдените/ да получат влияние и власт над институциите, като отнемат живота на сръбския премиер.
Месарович посочи, че през 2002 г. и в началото на 2003 г. Легия, заедно с Душан Спасоевич, е организирал престъпна група с цел застрашаване на конституционния ред и придобиване на материална печалба и мощ.
Месарович каза, че цел на престъпната група е било и да убие премиера на Сърбия и да създаде несигурност сред гражданите. Около стотина членове на младежката организация на Демократическата партия, Либерално-демократическата партия и Г17 плюс стояха пред сградата на съда, докато съдията четеше мотивите към присъдите.
При излизането от съдебната зала на роднини на осъдените събралите се викаха “Убийци, убийци”.
Легия вече е осъден на 40 години за убийството на Иван Стамболич и на 15 години за атентата на Ибърската магистрала. Двете присъди все още не са влезли в сила. По време на процеса се предадоха и бяха арестувани Милорад Улемек, Деян Миленкович и Александър Симович.
Легия се предаде на полицията на 2 май 2004 г. Миленкович беше арестуван в средата на юли 2004 г. в Солун, а Симович – на 25 ноември 2006 г. в Белград. Милош Симович, Константинович, Юришич, Милисавлевич и Калинич все още се издирват.
Процесът за убийството на премиера на Сърбия стана първият, в рамките на който се появиха свидетели сътрудници. Любиша Буха Чуме, Деян Миленкович Багзи, Миладин Сувайджич – Джура Мутави и Зоран Вукоевич подробно описаха в съдебната зала престъпленията на Земунския клан.
По-късно Вукоевич беше отвлечен, зверски измъчван и убит в Белград на 3 юни 2006 г. За отвличането му са заподозрени издирвани членове на Земунския клан.
Междувременно от делото се оттеглиха председателят на съдебния състав съдия Марко Кляевич и заместниците на специалния прокурор Милан Радованович и Небойша Мараш.
Кляевич подаде оставка през септември 2006 г., след като няколко месеца по-рано беше арестуван неговият брат Горан Кляевич по подозрение, че е един от лидерите на т.нар. “фалитна мафия”. Заместник-прокурорът Милан Радованович беше арестуван през септември 2005 г. по обвинение, че е издал служебната тайна, че са подслушвани хора от престъпната групировка на Зоран Йотич-Йотка. След това от процеса се оттегли и вторият заместник на специалния прокурор Небойша Мараш, като делото беше поето от Йован Приич.
netinfo
netinfo