За втора поредна година в София започна информационна кампания за профилактика на рака на дебелото черво. Инициативата е под надслов „Виж нещата отвътре” и се организира от Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания. До 20 март пред МОЛ София ще бъде разположен надуваем макет на дебело черво и всеки желаещ ще може да получи информация за образуването на туморите, начините на лечение и профилактика на рака.
Около половината от пациентите с рак на дебелото черво са в напреднала фаза, най-често с метастази в черния дроб. 33% от случаите у нас се откриват едва в четвърти стадий и основата причина за това е национална програма за скриниг, алармираха онколозите. Друг проблем е предраковото състояние, което често протича без симптоми, ето защо е важно да правим профилактичен преглед поне веднъж годишно, подчерта д-р Спартак Вълев от Клиниката по химиотерапия в столичната онкологична болница. „Симптоми са промяната на консистенцията на изпражненията, спазми, болки, но това са сравнително късни симптоми. Всеки, който ги получи се плаши и тогава отива на лекар. Посланието, което искаме с тази кампания да отправим, е да не се чака нещата да стигнат до там. Т.е. трябва хората да се преглеждат без да имат симптоми”, обясни той.
Независимо от методите за ранна диагностика у нас такива процедури почти не се прилагат. Те биха били доста скъпи за пациентите, категоричен е д-р Росица Кръстева, медицински онколог в болница „Царица Йоанна”. „Има тест, който така е направен, да улавя тези ДНК-мутации. По този начин те хващат рака в един много ранен стадий. Но това не се прилага рутинно, не е въведено. Вариантът ракът да бъде хванат рано е профилактични прегледи, рационално хранене и позитивна мисъл за това, че ние сме смъртни и всяко едно заболяване не ни е чуждо”, каза тя.
В повечето случай ракът на дебелото черво започва със струпването на т.нар. доброкачествени полипи, които в последствие се превръщат в тумор. Според лекарите нездравословното хранене може да ускори развитието на едно предраково състояние.
По данни на пациентската организация и специалисти онколози, заболелите у нас от злокачествени тумори на дебелото черво се увеличават. Всяка година в страната се регистрират над 4600 нови случаи.