ЮНЕСКО включи Пътя на коприната в Списъка на световното наследство, съобщи ИТАР-ТАСС. Заявка за включване на знаменития път, свързващ Източна Азия със Средиземноморието през древността и Средните векове, в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО беше подадена съвместно от Китай, Казахстан и Киргизстан.
В древността Пътят на коприната е служел първо за износ на коприна от Китай, затова и е наречен така. По него са превозвали и други стоки. От Централна Азия по него са доставяли коне, оръжия, злато, сребро, полускъпозценни камъни, изделия от стъкло, кожа и коприна, килими, памучни тъкани, плодове и животни. От Китай изнасяли порцелан, метални съдове, лакирани изделия, козметика, чай, ориз.
Пътят на коприната е изиграл голяма роля за развитието на икономическите и културни връзки в Азия. Той е служел за разпространение на технологии, иновации, култура, религии, уточнява БТА.
На 38-ата си сесия на Комитета по световното наследство в Доха, Катар, за включване в Списъка беше одобрен също Великият китайски канал, който е изкопан през 7в. пр.н.е. Каналът пресича пет големи реки и минава през 8 провинции и 35 града. Към Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО днес бе добавена и френската пещера Шове, украсена с уникални скални рисунки, предадоха Франс прес и ИТАР-ТАСС.
Подземната „картинна галерия”, разположена в департамента Ардеш, е открита през 1994 г. от трима любители спелеолози. Хиляди години входът на пещерата е бил напълно недостъпен. По стените на пещерата, дълбока 800 м и широка 18 м, има множество рисунки, направени от хора, живели преди 36 000 години. Тук могат да се видят едни от най-древните изображения на бизони, космати носорози, пещерни лъвове, пантери и газели.
На археологическия обект веднага след откриването му е въведен най-строг режим, а достъпът на хора е силно ограничен, за да не се допусне замърсяване на рисунките от плесени и гъби, както вече се случи в пещерата Ласко.
За да бъде защитено уникалното наследство от древността, в началото на идната година на три километра от Шове за посетители ще бъде открито точно копие на пещерата. По стените на „двойника”, който повтаря релефа на оригинала, с голяма точност са възпроизведени близо 1000 рисунки от палеолита.