/ БГНЕС
Пръстените на Сатурн са много по-млади, отколкото се смяташе досега, показва анализът на данните от съвместната американско-европейска космическа сонда Касини. Те са на не повече от 100 млн. години и са се формирали по времето, когато Земята е била обитавана от динозаврите, се казва в доклад, публикуван в списание Science.
 
Седем луни придържат на място пръстените на Сатурн

„Предишните проучвания не бяха толкова категорични, но сега имаме точно измерване, което ни позволява да определим възрастта на пръстените много точно“, заяви Лучано Иес от университета Сапиенза в Рим, Италия, който е работил по проекта за сондата Касини.
 

БГНЕС

 
НАСА с изненадващо откритие за района между Сатурн и пръстените й

До този момент научната общност беше разделена по въпроса за възрастта на пръстените на Сатурн. Част от астрономите смятаха, че те са се формирали заедно с планетата преди около 4,5 млрд. години. Други обаче твърдяха,че са далеч по-млад феномен, който се е появил след като някоя от луните на гиганта се е сблъскала с комета.
 
Касини изгоря в атмосферата на Сатурн (СНИМКИ/ВИДЕО)
 

БГНЕС, архив


Сондата Касини изпрати последните си данни през 2017 г., малко преди да се самоунищожи в атмосферата на гиганта. Преди това обаче, е успяла да премери пръстените. Така се оказва, че масата им е 20 пъти по-малка, отколкото се смяташе досега - или около 2/5 от масата на Мимас - луната на Сатурн, която прилича на Мъртвата звезда от сагата „Междузвездни войни“.
БГНЕС