Горещ свят, в който от метални облаци падат капки титан, е най-отразяващата планета, наблюдавана някога извън нашата Слънчева система, съобщиха днес астрономи.

Този странен свят, който се намира на повече от 260 светлинни години от Земята, отразява 80 процента от светлината на своята звезда-домакин, според новите наблюдения от европейския космически телескоп "Хеопс", изследващ екзопланети.

Това го прави първата екзопланета, сравнително блестяща като Венера, която е най-яркият обект на нощното небе, освен Луната, съобщава АФП.

Открита за първи път през 2020 г., планетата с размерите на Нептун, наречена LTT9779b, обикаля около звездата си само за 19 часа. Тъй като е толкова близо, страната на планетата, обърната към звездата ѝ, е с температура от 2000 градуса по Целзий, което се смята за твърде горещо, за да се образуват облаци. Въпреки това LTT9779b изглежда има такива.

"Това беше истинска загадка", казва Вивиен Парментие, изследовател във френската обсерватория "Лазурен бряг" и съавтор на новото изследване в списание Astronomy and Astrophysics.

„Тогава изследователите осъзнаха, че трябва да мислим за това образуване на облаци по същия начин, както за кондензацията, която се образува в банята след горещ душ", каза той в изявление.

Подобно на горещата вода в банята, изгарящият поток от метал и силикат - материалите, от които е направено стъклото - пренасища атмосферата на LTT9779b, докато се образуват метални облаци, каза той.

Да оцелееш в "нептуновата пустиня"

Планетата, която е около пет пъти по-голяма от Земята, е необичайна и в други отношения.
Единствените открити досега екзопланети, които обикалят около звездите си за по-малко от 24 часа, са или газови гиганти, 10 пъти по-големи от

Земята, или скалисти планети с размер наполовина на нейния. Но LTT9779b живее в район, наречен "пустинята на Нептун", където не се очаква да бъдат открити планети с такъв размер.

"Това е планета, която не би трябвало да съществува", казва Парментие. "Очакваме, че атмосферата на планети като тази ще бъде издухана от тяхната звезда, оставяйки след себе си гола скала."

Металните облаци на планетата "действат като огледало", отразявайки светлината и предотвратявайки издухването на атмосферата, според Максимилиан Гюнтер, учен от проекта "Хеопс" на Европейската космическа агенция.

"Това е нещо като щит, като в старите филми за "Стар Трек", където има щитове около корабите им", каза той пред АФП.

Изследването бележи справянето с "голям крайъгълен камък", защото показва как планета с размерите на Нептун би могла да оцелее в нептуновата пустиня, добави той.

Космическият телескоп "Хеопс" на Европейската космическа агенция беше изстрелян в орбитата на Земята през 2019 г. с мисия да изследва планети, открити извън нашата Слънчева система.
БГНЕС