Възможно ли е земетресение и дъжд да са довели до срутването в „Ораново”?
Възможно ли е земетресение и дъжд да са довели до срутването в „Ораново”? / снимки: БГНЕС

Проф. Михаил Михайлов от Минно-геоложкия университет е сред експертите, които от първия ден след инцидента на 16 юли в каменовъглената мина „Ораново” в Симитли, когато загинаха двама миньори, а други двама вече шесто денонощие се издирват, помагат на спасителните екипи. Днес той отново пристигна в рудника.

Нямам нова информация, каза той пред журналисти на влизане в мината. Попитан колко дни миньори могат да издържат без вода и дали има такава в рудника, той отговори, че има вода в рудника за оросяване на въглищния прах и че тази вода има питейни качества. Независимо от това в мините с висока температура в работните места всеки миньор си носи вода, като влиза на смяна, обикновено от половин до литър и половина, каза професорът.

Ако ме питате за конкретното място - в изработката, която разчистваме в момента, е било по-топло, определено. Има водопровод, от който миньорите могат да си налеят вода. В рудника даже има каптиран минерален извор, добави проф. Михайлов.

Той отговори положително за шансовете за оцеляване при това положение на останалите под земята миньори, след като свлачище затрупа галерията, където са работили. Затова работим, каза специалистът. Има два вида операции - спасителни и за търсене, правим и двете в момента.

На въпрос по повод изказаната хипотеза вчера от Красимир Михайлов - управител на дружеството, собственик на мината, че евентуално станалите в последно време земни трусове са сред причините за срутването, проф. Михайлов отговори, че трябва първо геофизиците да кажат къде е епицентърът и докъде се простира влиянието, къде се разпространява т.нар. еластична вълна от това, което се е случило.

Чух за земетресението, доколкото подаде пресата информация, добави той. Геофизичният институт на БАН разполага с такава информация и съм сигурен, че ще я предостави на тези, които ще търсят причините за това, което се е случило. Не е имало проблем нито с този институт, нито с Института по хидрология и метеорология. Цялата информация, която е била поискана, е била дадена веднага от тях. Другият въпрос е за падналите валежи, затова ще трябва другата информация, и на хидролозите, отбеляза проф. Михайлов.

Вътре се извършват и взривни работи, каза още той, като не се изключва и тяхното влияние. Това, което тепърва трябва да се изяснява, е откъде е дошла водата, посочи проф. Михайлов.

Възможно ли е земетресение и дъжд да са довели до срутването в Ораново
netinfo

При един подобен случай водата беше дошла от повърхността. Въпросът е на изследвания. Преди ден имаше също нещо различно, заради което ще вземем проби и ще видим какво се случва. Мисля, че е много динамична обстановката. Буквално във всяка смяна излиза някаква нова информация. Грижим се едновременно да вървим възможно най-бързо и да пазим хората, които извършват спасителната операция. Това, което излиза като информация, дава превес на едното и на другото, и затова се събираме тука и ги съветваме какво да правят. Но крайното решение, „заковано” според нашите правилници, е на ръководителя на минно-спасителните действия - в случая това е началникът на Минно-спасителната служба от Бобов дол, и на главния инженер на рудника, който отговаря за ликвидиране на аварията. Единият отговаря за ликвидиране на аварията, другият за безопасността на хората, които извършват спасителните работи, посочи проф. Михайлов. (БТА)