Много българи ще останат без общопрактикуващ лекар след година
Много българи ще останат без общопрактикуващ лекар след година / netinfo
Покрай учителските стачки и предизборната кампания, покрай социалното напрежение в други сектори, засега здравеопазването с традиционните си проблеми като че ли стои в изчакваща позиция.

След година огромен процент българи може да останат без общопрактикуващи лекари - за това алармират от сдружението на джипитата. И проблемът не е в таксите, заплащането, условията на труд или натовареността на лекарите с куп бумащина. Причината е в липсата на възможност джипитата да получат специалност, което законът им вменява, защото вече трета година е обявена за нулева, за специалност Обща медицина. Маринела Величкова разговоря по темата с д-р Любомир Киров, председател на сдружението на общопрактикуващите лекари.

Причината е в това, че изтича десетгодишният гратисен период за зачисляване и придобиване на специалност по Обща медицина. Знаем, че в Европейския съюз, за да бъдеш титуляр на практика, каквато и да е тя, трябва да имаш съответната придобита специалност. Тъй като у нас бе въведена Обща медицина в началото на реформата, беше даден гратисен десетгодишен период, който изтича. От този гратисен период вече три години са нулеви, а се очертава и четвърта такава, ако Министерството на здравеопазването не предприеме бързо мерки да се отпуснат съответните бройки към медицинските университети за зачисляване. В противен случай ще останат с възможности да практикуват като титуляри колегите, които имат придобита специалност, всички останали ще бъдат нает персонал.

Тогава ще има едни огромни практики от по много хиляди души, достъпът на пациентите ще бъде затруднен. И обвиненията, че общопрактикуващите лекари не искали да специализират, не искали да си повишават квалификацията, както виждате, са твърде неоснователни. Интересът от наша страна е голям – причината е другаде.

Какъв процент изобщо от общопрактикуващите лекари имат специалност?

Това е приблизителен процент, в процес на специализация и с придобита специалност по Обща медицина са около 60 процента от общопрактикуващите лекари. Т.е. остават около 1500 души, които трябва да се зачислят, да специализират и ако гратисният период бъде удължен с три години, които да компенсират нулевите – което ние искаме, смятам, че за тези три години проблемът ще бъде решен.

По колко специализации годишно се правят от медицинските университети?

Имаме пет медицински университета, които спокойно могат да зачисляват годишно поне по 100 души в специализация. В момента няма възможност да бъдат зачислени колеги на специализация, тъй като няма отпуснати бройки.

С Министерството на здравеопазването имате оживена кореспонденция, по-скоро от ваша страна към ведомството. Не зная дали имате някакви отговори от тяхна страна…

Нямаме отговор към момента. В нашите писма настояваме за спешна среща, за да се уточнят тези въпроси, като на тази среща да присъства и националният консултант по обща медицина, който твърде разумно и прагматично гледа на нещата и винаги е помагал в нашата работа.

С какво могат да помогнат ректорите на медицинските университети – казахте, че и до тях пишете писма?

Като поставят това искане, защото те са хората, които организират обучението в медицинските университети. И те са една от страните в този процес, но не зависи от тях да отпуснат съответните бройки. Образно казано, топката е в ръцете на Министерството на здравеопазването.