Правителството се запозна с годишния доклад за състоянието на здравето на гражданите и изпълнението на Националната здравна стратегия за 2015 г.
Документът съдържа обективни данни за параметрите и тенденциите в динамиката на основните индикатори, характеризиращи състоянието на общественото здраве през 2015 г. Направен е анализ на рисковите фактори за здравето, включително социално-икономически, околна и трудова среда, както и факторите, свързани с индивидуалния начин на живот, с начина на хранене, двигателна активност и вредни навици като тютюнопушене, злоупотреба с алкохол, наркотици и др.
Още две български села изчезват от картата
и още: Закриват поредното обезлюдяло село в Родопите
Тези фактори имат най-голяма обвързаност със заболяванията, водещи до най-високи нива на смъртност и трайна неработоспособност. В доклада се подчертава, че здравето зависи от редица биомедицински, психологически, социални, икономически и екологични фактори и здравната система е само един от факторите, влияещи върху здравето.
Докладът отчита трайна тенденция за намаляване броя на населението и неговото застаряване, но също така отчита и някои положителни тенденции по отношение на показателите за смъртността в по-младите възрастови категории, в т.ч. преждевременна, детска и майчина смъртност, които са най-чувствителни по отношение на влиянието за здравната система върху демографското състояние на населението.
Показателите за здравното състояние на населението, свързани с заболеваемостта и болестността, през 2015 г. също показват определени благоприятни тенденции. Заболеваемостта от заразни болести и паразитози остава ниска, намалява заболеваемостта от туберкулоза.
Отчитат драматично увеличение на онкологичните заболявания у нас
Заболеваемостта от онкологични заболявания нараства спрямо предходната година, но остава под средните за ЕС стойности. През 2015 г. за пръв път се отчита намаление на броя на хоспитализациите. Водещи причини са болестите на органите на кръвообращението, на дихателната система и на храносмилателната система.