Читалище "Славянска беседа" и театър "Сълза и смях" се споразумяха. На театъра ще бъде предложен разумен наем, обяви председателят на читалищното настоятелство Петър Райжеков след среща с представители на театъра, която се проведе при министъра на културата Вежди Рашидов.
Райжеков обясни, че до края на седмицата читалищното настоятелство ще предложи рамков договор на театъра с разумна цена между 7000 и 10 000 лева месечно. Договорът ще е за срок от 2,5 години. На срещата са били обсъдени и бъдещи промени в Закона за читалищата, които според Райжеков би трябвало да бъдат по-мобилни, по-осъвременени. Той обясни, че за поддръжка и ремонт на сградата се използват и парите от наема на заведение в сградата на читалището. По думите му, няма да бъде премахната столичната дискотека, тъй като тя е регистрирана като кафе-клуб, а читалището има законово право за търговски отношения с такива заведения, тъй като без такива, читалището няма как да се издържа.
Заместник-министърът на културата Димитър Дерелиев определи създалата се ситуация като опит за атентат срещу българската култура. По думите му, от читалищното ръководство първоначално са поискали непосилна сума за наем от театъра, която не може да бъде платена. Той определи постъпката като "абсурдна и присъща по-скоро на реститутки".
Председателят на Съюза на българските артисти Христо Мутафчиев пък сведе проблема до цялостната културна политика на правителството. По думите му, управниците не са положили усилия, за да се предотврати създалата се ситуация. Той посочи, че Държавният пътуващ театър вече е изгонен от НДК по същата причина. "Обществото ще боледува все повече, ако загуби театрите си", каза още Мутафчиев.
(на снимката: директорът на "Сълза и смях" Венцислав Кисьов)
Над 20 000 души протестират онлайн срещу закриването на театър „Сълза и смях". 1500 пък са се подписали в подписката на място в читалище "Славянска беседа". Това съобщи директорът на театъра Венцислав Кисьов и поясни, че в театъра работят 110 актьори от цялата страна.