Столичната община ще събира информация от гражданите и бизнеса за количеството отпадъци, които генерират. Информацията е необходима във връзка с предстоящата промяна на начина, по който се изчислява таксата за битовия отпадък, така че да отговаря на принципа "замърсителят плаща". Това съобщиха от общината в отговор на запитване на БТА във връзка с доклад до Столичния общински съвет (СОС), в който се предлага приемането на три приложения към Наредбата за определяне и администриране на местни такси и цени на услуги, предоставяни от Столичната община.
Вносители на доклада, който е в дневния ред на предстоящото на 16 януари заседание на СОС, са заместник-кметовете по финанси Иван Василев и по екология Надежда Бобчева.
Внесеното предложение за промени в наредбата предвижда въвеждане на три нови приложения - три декларации: за жилищни имоти на граждани и фирми; за нежилищни имоти на граждани и за нежилищни имоти на фирми. За да може да вземе решение по какъв начин да изчислява оттук насетне таксата, така че да бъде възможно най-справедлив за всички, Столичната община ще разчита на гражданите да декларират броя лица в домакинството и средното количество отпадък. За целта администрацията предвижда срок от поне половин година, в който да проведе информационна кампания, да събере декларациите за всички над 800 хиляди партиди на имоти, да внедри необходимия софтуер за обработка и анализира постъпилата информация.
Декларациите представляват бланки, в които собствениците или управителите на имоти да предоставят информация за броя живеещи или ползватели, както и за количеството отпадък, което е генерирано от съответния имот, посочиха от общината. След като декларациите бъдат утвърдени от Столичния общински съвет, е предвидена информационна кампания, която да помогне на гражданите да се ориентират как да ги попълват и подават.
От 2026 г. всички общини е България трябва да преминат към изцяло нов принцип на изчисление на таксата за битови отпадъци, който е по-адекватен и справедлив - от промил върху данъчната оценка (или отчетна стойност за нежилищните имоти на фирмите) към принципа "замърсителят плаща", припомниха от Столичната община.
Съгласно Закона за местните данъци и такси таксата за битови отпадъци се заплаща за извършваните от общината услуги по събиране и транспортиране на отпадъците, третирането на отпадъците и поддържане на чистотата на обществените пространства.
На базата на приетата през април 2024 година Наредба на национално ниво в изпълнение на Закона общините могат да изберат как да определят своите такси, а опциите са три. За събиране и транспортиране на битови отпадъци те са: количество отпадъци за имота, определено включително на базата на торби с определена вместимост и товароносимост; количество отпадъци за имота, определено на база на броя и вместимостта на необходимите съдове за събиране и честотата за тяхното транспортиране; брой живеещи в имота. За третиране на битовите отпадъци в съоръжения и инсталации: количество отпадъци за имота, определено включително на базата на торби с определена вместимост и товароносимост; количество отпадъци за имота, определено на база на броя и вместимостта на необходимите съдове за събиране и честотата за тяхното транспортиране; брой живеещи в имота. За поддържане на чистотата на обществените пространства: брой живеещи/ползватели в имота; разгъната застроена и/или незастроена площ на имота.
От Столичната община подчертаха, че промяната в изчислението на таксата битови отпадъци е сложен процес, който изисква изцяло нов подход по зададени цели и критерий. За да реализира тази промяна по най-добрия начин, така че новият подход да е максимално справедлив към всички участници в процесите по събиране и третиране на отпадъците и осигуряване на чиста и приветлива градска среда, Столичната община въвежда пилотно тези тестови декларации. Те все още не са въведени с решение на Столичния общински съвет и няма да дадат отражение върху таксата за 2025 година, а са инструмент за предварително събиране на информация, уточниха от общината.
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня