Работодатели и синдикатите излязоха на протест пред Министерския съвет срещу високите цени на тока. Причина – липсата, според тях, на адекватни и навременни мерки срещу увеличение на цената на електроенергията.

Вчера ръководствата на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), Българската стопанска камара, Българската търговско-промишлена палата, Съюза за стопанска инициатива, Конфедерацията на българския туристически бизнес, както и на КНСБ и на КТ "Подкрепа" поискаха незабавна компенсация в размер на 75 на сто от разликата между прогнозната цена на КЕВР и реалната цена за електроенергия за небитови потребители на свободния пазар, с която държавата разполага. Протестът бе подкрепен и от Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА).
 

Организаторите на протеста обявиха, че са изпратили и официално искане за мерки за ограничаване на щетите за българската икономика от скока на цените на тока и другите енергоносители и са поискали среща със служебния премиер Стефан Янев. Председателят на АИКБ Васил Велев съобщи пред журналисти, че днес организаторите на протеста очакват такава среща. Очаква се скоро представителите на протестиращите да обявят с кого са успели да разговарят, дали и какво са се разбрали.

Разговорите за компенсации за бизнеса заради високата цена на борсовия ток продължават.

На извънредна среща между синдикати, работодатели и представители на правителството и КЕВР днес са обсъдени конкретни варианти за компенсиране на засегнатите близо 600 000 абонати, както и за механизми за трайно намаляване на цената на тока за бизнеса. Това обявиха след срещата от АИКБ и КНСБ.

Какви ще са точно механизмите, по които ще се постигнат тези цели, ще бъде обсъдено на експертна среща при министъра на енергетиката Андрей Живков днес следобед.

От КНСБ и АИКБ настояват компенсациите да бъдат изплатени преди излизането на следващите сметки за ток. Окончателното решение се очаква да бъде гласувано утре на заседание на МС.

Снимка: Георги Димитров

Снимка: Георги Димитров

АИКБ: Цената на тока се вдигна 4 пъти, не се вижда таван (ВИДЕО)

На кръгла маса по темата, организирана вчера от президента Румен Радев, премиерът съобщи, че в сряда се очаква правителството да вземе решение за мерки, базирани на предложенията, направени на срещата за високите цени на тока. Защитата на българския бизнес, на потребителите на електроенергия, които произвеждат стоки и услуги, е във фокуса на мерките на служебното правителство в отговор на проблема с цените в енергийната сфера, заяви вчера Янев в рамките на кръглата маса.

Прогнозираната цена от регулатора е 119 лева за мегаватчас, а в последната седмица цената за небитови потребители на свободния пазар е около 400 лева, посочиха работодатели и синдикати. Подкрепа трябва да бъде осигурена за всеки небитов потребител за периода от август 2021 г. до месеца, в който цената се нормализира, като по този начин цената на електроенергията за индустрията да се доближи до тази на регулирания пазар.

Снимка: Георги Димитров

„От икономическата и социалната сфера ще се изсмучат като от торнадо за няколко месеца над 2,5-3 млрд. лева, което ще пресуши икономиката, ако не се вземат бързи, незабавни и несимволични мерки, ще се стигне до колапс - спиране на предприятия, фалит на търговци, риск от невъзможност за доставка на електоренергия“, предупреди председателят на АИКБ Васил Велев.

Велев изтъкна, че над 600 000 небитови потребители на електроенергия са получили сметки за ток за септември, които са два пъти по-големи спрямо тези от същия месец на миналата година.

 

Василев Велев, председател на АИКБ, Пламен Димитров (вдясно) - КНСБ
Снимка: Георги Димитров

ЕРП-тата също настояват за мерки срещу високите цени на тока

Сегашните равнища на цените на електроенергията, които са три пъти по-високи от прогнозните на КЕВР и четири пъти по-високи от миналогодишните, са непосилни за повечето от тях. Това води до неплатежоспособност на предприятията, застрашава ръста на заплатите и тяхното редовно плащане, както и самите работни места, посочиха работодатели и синдикатите.

Национално представителните организации на работодателите и работниците искат компенсациите да са адекватни и справедливи за всички. Техните представители дадоха пример, че за месец октомври трябва да са от порядъка на 200 лева на мегаватчас, а не символичните 50 лева, както предлага Министерският съвет.

Пламен Димитров изтъкна, че компенсациите трябва да бъдат достатъчно сериозни като ресурс за изминалия период.

Снимка: Георги Димитров

Снимка: Георги Димитров


„Ние смятаме обаче, че занапред, от 1 декември, в предстоящите седмици, и мерките, които могат да се направят през методиката на КЕВР за цените, които определя Доставчикът от последна инстанция /ДПИ/, може да се овладее положението, за да може цените на свободния пазар да паднат поне наполовина от сегашните“, каза вчера лидерът на КНСБ.

По думите му предложението не изисква законодателни действия. Целта е още от 1 декември НЕК и БЕХ, които са ДПИ, да могат да предлагат на всички клиенти на свободния пазар ток на поне половина по-ниска от сегашната цена, която е 480 лева за мегават.

„Това предложение не изисква финансиране и заедно с компенсациите за изминалите месеци може да даде тласък за успокояване на пазара“, смята Димитров.

Снимка: Георги Димитров

БТА, БГНЕС