За да улесня министър-председателя с неговото намерение, бих му предложил една съвсем конкретна идея - да бъде направена проверка кои от онези заможни българи, които са се облагодетелствали от приватизацията, от раздържавяването в годините на прехода, са направили своите значими дарения на големите фамилни фондации на български политици. Това заяви президентът Георги Първанов, помолен за коментар на намерението на премиера за проверка на олигарсите във връзка с идеята на държавния глава за отваряне на икономическите досиета.
Президентът посочи, че трябва да се изясни какво означава олигархия и допълни, че най-краткото определение е срастване на икономическата и политическата власт.
На въпрос за намерението на министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов да изпрати писмо до държавния глава с настояване той да посочи олигарсите, президентът коментира, че министър Цветанов би трябвало да знае, че такива данни не се съдържат в президентската институция, когато и да е било през цялото й развитие. Така че въпросът е меко казано провокативен, неуместен, посочи президентът, цитиран от БТА.
Попитан това означава ли, че президентът няма списъци на олигарси, държавният глава заяви, че не прави никакви списъци. Списъците ги правят на друго място, както чета в печата, посочи той.
Междувременно Първанов заяви, че в условията на криза няма по-добра инвестиция от тази в образованието и науката. Той каза това в словото си на тържественото честване на 20-годишнината от основаването на Синдиката на българските учители /СБУ/ и 115-годишнината на организираното учителско синдикално движение и учителския печат в България.
Президентът посочи, че това добре се разбира в Европа и е време след 20 години лутания да се разбере и тук в България. Бъдещето е на обществото на знанието и ако сега пропуснем момента, утре ще ни бъде много трудно да наваксаме изоставането, да бъдем в крак с другите страни от нашата общност, добави президентът Първанов.
Убеден съм, че и в днешното българско общество учителят трябва да запази своята мисия и значимост, без неговите значими усилия това би било непостижимо, отбеляза Първанов.
Президентът допълни, че един от приоритетите за ЕС в следващото десетилетие е интелигентният растеж, икономиката, основаваща се на знания и иновациите. Георги Първанов отбеляза, че в проекта за стратегия на ЕС до 2020 г. сред най-важните задачи пред Общността се поставят повишаването на цялостното качество на всички равнища на образованието, ефективното инвестиране в образователните системи, подобряването на резултатите на всички равнища на образованието - от предучилищната възраст до университета, в рамките на един интегриран модел.