Очакваме положителен (конвергентен) доклад, но докато не излезе доклада всичко е въпрос на хипотеза, заяви премиерът Росен Желязков пред репортери по време на откриването на нов логистичен център в старозагорското село Загоре.
"ЕК обяви датата, на която ще се произнесе по нашето искане за извънреден конвергентен доклад. Това е 4 юни. Очакваме решението на комисията и, ако то е положително - започва един административен процес, който ще ангажира Съвета на ЕС и ЕП. Процедурата е дълга, но това ще бъде началото на административен процес, който би трябвало да завърши с отпадането на дерогацията на България, която с подписването на Договора за присъединяване – ни беше поставена", подчерта министър-председателят.
Желязков каза, че със столичния кмет Васил Терзиев са станали "съдружници" в решаването на проблема с наземния градски транспорт в София.
Държавата ежегодно дава субсидия за градския транспорт в София. За 2024 година субсидията от държавата към Столичната община беше в размер на 89 млн. лева, за 2025 година субсидията е увеличена със 17 млн. лева. Това е близо 20 процента увеличение от 2024 г. към 2025 година, заяви министър-председателят.
Той посочи, че „за удовлетворяване на исканията за увеличение на възнагражденията бяха необходими още средства, като още преди да се срещна със синдикатите, аз поканих кмета Терзиев и проведохме един много смислен разговор. Неговият ангажимент да осигури 15 млн. лева беше съпътстван с това държавата да добави към субсидията още 15 млн. лева, т.е. ние станахме с кмета съдружници в това да осигурим този проблем“.
Премиерът каза, че „правителството не е играещ треньор на столичния Общински съвет, както и на кмета, за да се опитва да осигури резултата във фискалния план на столицата. Това е и ключът Столичната община да има бюджет“.
Според Желязков липсата на бюджет на София и социaлното напрежение, което се създаде по отношение на синдикални искания и по отношение на затрудненията в нормалното функциониране на града, е наложило правителството да вземе това решение.
„Няма как в средата на годината най-големият град в България да няма приет общински бюджет и най-накрая да се определи има ли Общинският съвет мнозинство - мнозинство, което подкрепя кмета, или мнозинство, което не го подкрепя“, каза премиерът. Той допълни, че държавата гласува не пари за заплати, а увеличение на субсидията за градския транспорт. „Ако кметът прецени, че няма нужда от това увеличение, той спокойно може да го върне“.
"Не искаме благодарност, искаме градът (София) да функционира нормално", подчерта министър-председателят.