С 22 гласа комисията по правни въпроси в Народното събрание гласува да бъде спряна процедурата за избор на главен прокурор.
Комисията по конституционни и правни въпроси прие на второ четене част от промените в общия законопроект за промени в Закона за съдебната власт, като единодушно бе гласуван текст в преходните и заключителни разпоредби, който предвижда прекратяване на започналата процедура за избор на главен прокурор.
"Започналите процедури по чл. 173, ал. 1, които не са приключили с указ на президента за назначаване към датата на обнародване на този закон, се прекратяват", се посочва в приетия параграф.
Също така бе приет текст от преходните и заключителните разпоредби, според който в срок от шест месеца от влизането в сила на този закон Народното събрание и органите на съдебната власт започват процедура за нов избор на членове на Висшия съдебен съвет.
Очаква се в сряда в пленарна зала законопроектът да бъде гласуван от народните представители.
В заседанието участват служебният министър на правосъдието Мария Павлова и главният инспектор в Инспектората към ВСС Теодора Точкова.
Предни дни комисията гласува единодушно да изготви общ проект на база приетите на първо гласуване законопроекти за промени в закона. На 8 януари депутатите приеха на първо четене и трите законопроекта за промени в Закона за съдебната власт, свързани с избора на нов главен прокурор. Два от законопроектите – на „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ) и този на „Има такъв народ“ (ИТН), бяха подкрепени единодушно с 222 гласа „за“.
Този на „Възраждане“ бе подкрепен със 193 гласа „за“, 28 – „против“ и нито един „въздържал се“. „Против“ измененията, предлагани от „Възраждане“, гласуваха депутатите от парламентарната група на „ДПС-Ново начало“. В текстовете на "Възраждане" е записано, че Пленум на Висшия съдебен съвет (ВСС) с изтекъл мандат не може да провежда процедура и да гласува предложения за главен прокурор, председател на Върховния касационен съд (ВКС) и председател на Върховния административен съд (ВАС).
Предложение, внесено от Надежда Йорданова от ПП-ДБ и група народни представители, предвижда всички членове на ВСС, а не само тези от Прокурорската колегия, да могат да предлагат главен прокурор. Според текстовете, ако президентът върне предложената кандидатура, съдебните кадровици ще могат да потвърдят избора си с мнозинство на членовете, избирани от магистратската квота.
Сред предложенията е и прекратяването на започналите процедури по избор на главен прокурор и председател на ВАС. За втората процедура все още няма кандидати. За първата кандидат е Борислав Сарафов.
Предложение за промени в съдебния закон е внесено и от председателя на парламентарната група на ИТН Тошко Йорданов и група народни представители. Сред идеите им е структурата на прокуратурата да следва тази на съдилищата, които разглеждат наказателни дела. Тази разпоредба е част от промените в Конституцията от 2023 г. и не е обявена за противоконституционна, припомнят от ИТН. Според вносителите на това основание следва да се заличи в съдържанието на Закона за съдебната власт Върховната административна прокуратура, като част от структурата на прокуратурата, и тя да се превърне в отдел.
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня