/ ThinkStock/Getty Images
Да отпадне закрилата от уволнение за хората с ТЕЛК и болните от рак, диабет, исхемична болест, професионални и психични заболявания - тази поправка в Кодекса на труда предлагат Обединените патриоти чрез допълнение в законопроекта за хората с увреждания, който утре влиза за обсъждане на второ четене в парламентарната социална комисия.

Освен нея, коалиционните партньори на ГЕРБ предлагат отпадане на квотите за бизнеса да наема хора с трайни увреждания, както и на санкциите, когато работодателите не платят компенсационната вноска за липса на такива работни места. От БСП също са внесли няколко предложения за промени в законопроекта - едно от тях предвижда увеличаване на месечната помощ за хората със степен на увреждане от 50 до 70 процента, както и за хората с най-тежките увреждания. Според депутатите на левицата Агенцията за хората с увреждания трябва да стане държавна от началото на 2020-та година, а не година по-късно, както е заложено в закона.

Единодушно депутатите приеха новия Закон за хората с увреждания

Според Кодекса на труда работодателят може да уволни човек с 50 и повече процента намалена работоспособност или боледуващ от рак, диабет, исхемична болест, психично заболяване, само с предварително разрешение от Главната инспекция по труда.

Патриотите предлагат отпадане на тази закрила, като мярка, която да насърчи работодателите да наемат хора с увреждания. В допълнение на това обаче трябва да отпаднат квотите за работодателите с бизнес над 50 души, които ги задължават да наемат минимум две лица с увреждания, а за по-големите предприятия - 2 процента от персонала да са с ТЕЛК.

ГЕРБ предлага социалният министър да остане председател на Съвета за хората с увреждания

От БСП не са против квотите, но предлагат отпадане на алтернативните мерки, които ще важат за работодателите, неизпълнили квотата си. Тези мерки ще бъдат разписани в правилника за прилагане на закона. Депутати от левицата предлагат също промяна в размера на помощите за хората с увреждания - за лицата с най-ниската степен на увреждане е заложен размер от 10 процента от линията на бедност, вместо сегашните 7 процента, а за хората с над 90 процента, при които има диференциране според вида на пенсията, се предлага най-високата помощ в размер на 57 процента от линията на бедност да получават хората с право на чужда помощ. 

Другото предложение на БСП е свързано с индивидуалната оценка на потребностите, като според вносителите в нея освен социалните, трябва да участват лекар, психолог, педагог, представител на общината, а при необходимост и други специалисти.