/ / iStock/Getty Images

Правителството отлага с една седмица разглеждането на законопроектите за държавния бюджет за тази година и за бюджетите на Държавното обществено осигуряване и на Националната здравноосигурителна каса, стана ясно в четвъртък. Днес финансовият министър Теменужка Петкова обясни пред журналисти, че разглеждането на проектозакона за бюджета не се бави умишлено. "Имаме необходимост от още няколко дни, свързано е с ангажимента на България да изготви структурно-фискален план, който да предаде в Европейската Комисия. Поради тази причина са ни необходими още няколко дни, за да можем да проведем консултации с ЕК, така че по едно и също време да изпратим плана и да внесем закона за бюджета", обясни Петкова.

Забавянето на проектозакона за бюджета предизвика различни политически реакции. Темата срещна критики от страна на опозицията. Ето как реагираха политиците:

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че се върви по плана за влизане в еврозоната. "В понеделник г-жа Петкова е в Брюксел. Стратегическата цел еврозона изисква, това предайте на колегите от ДБ, много предварителна работа. Това не е както те си го мислят, отиват в някой мол и се разбират", обясни Борисов.

Теменужка Петкова обясни защо се отлага разглеждането на проектозакона за бюджета

enlightened"Продължаваме промяната-Демократична България"

"Правителството изглежда, че саботира собствения си план за влизане в еврозоната", коментира пред журналисти в парламента народният представител Мартин Димитров. 

"Обявиха, че ще внесат бюджета на 14 януари, бюджет няма, план за действие няма, не можем да отлагаме, не можем повече да забавяме, не можем да искаме конвергентен доклад следващата седмица, посочи Мартин Димитров. По думите му всяко забавяне оттук нататък може да ни струва страшно скъпо. Това забавяне може да се окаже с тежка политическа цена, посочи Димитров.

Излъгаха ни и премиерът, и финансовият министър, че ще има бюджет, няма бюджет на 14 февруари, коментира колегата му Ивайло Мирчев. 

enlightened "Възраждане"

България е изправена пред опит за измама от страна на управляващите с данните за инфлацията и дефицита, заявиха от "Възраждане" в декларация от парламентарната трибуна.

Днес председателят на Националния статистически институт (НСИ) – лицето Атанас Атанасов, ще се опита да излъже българския народ, заявявайки, че инфлацията в България е едва 3,1%. Това не е просто статистическа грешка, това е целенасочена манипулация, която има за цел да ни вкара насила в еврозоната", посочи Ганев. По думите му властта е готова да пожертва финансовата стабилност на страната, за да изпълни поръчките на Брюксел.

enlightened"ДПС - Ново начало"

Лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски също коментира отлагането на бюджета. "Явно не се обичат достатъчно, не са се разбрали", каза той шеговито. "Ако се включат достатъчно много хубави неща за хората, ще им дам подкрепа", каза Пеевски.

enlightenedМЕЧ

Ние нямаме информация защо все още не е депозиран бюджетът, каза Радостин Василев в отговор на въпрос за финансите на държавата и членството в еврозоната. Винаги има опасност за парите на държавата, когато ГЕРБ управляват. Еврозоната за нас не е самоцел, тя, предполагам, не е в плановете и на сегашното правителство. За нас, в момента и през 2025-а, и през 2026 година еврозоната е мираж, добави той. 

Междувременно коментар за бюджета дойде и от вицепрезидента Илияна Йотова. "Имаме всички основания България от 2026 г. да бъде част от еврозоната", каза тя. Йотова изрази своето убеждение, че правителството е направило всичко възможно да убеди европейските ни партньори, че забавяне само от две седмици едва ли ще повлияе на сроковете за подаването на искането на конвергентен доклад. Според нея е важно България да подаде истинските си цифри и стойности. „Затова очакваме и ръста на инфлацията от нашия статистически институт, както и от Евростат“, каза Йотова.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня