/ iStock/Getty images

Нов случай на дете с менингококова инфекция в София. 12-годишното момче е настанено за лечение в столичната педиатрична болница “Проф. Иван Митев”. 

Състоянието му е тежко, детето е на апаратна вентилация.

Детето е имало контакт с приетото през март дете със същото заболяване. Това каза д-р Благомир Здравков, директор на Специализираната болница за активно лечение по детски болести „Проф. Иван Митев“.

По думите му последното прието дете - на 12 г. , заразено с менингококова инфекция, на 11 април е транспортирано от Специализираната болница за активно лечение по паразитни и инфекциозни болести „Проф. Иван Киров“ в критично състояние. Веднага е започнала реанимацията и към момента пациентът е в стабилно състояние, но остава на апаратна вентилация.

Другото дете – на 13 г., което беше прието в тежко състояние през март, вече диша самостоятелно и е контактно и адекватно, добави той. Неговият брат е имал само катарални прояви на инфекцията, каза още д-р Здравков.

Заразяването не е толкова трудно особено ако децата са с потиснат имунитет или с предхождаща инфекция, допълни д-р Здравков. Трите деца не са роднини, но са имали контакт, посочи още той.

Бебето, което почина от същата инфекция през март, няма връзка с по-големите деца, уточни д-р Здравков.

В края на март 11-месечно бебе почина от болестта, въпреки усилията на лекарите от детската болница "Проф. Иван Митев". Детето било прието в Инфекциозна болница с висока температура и повръщане, след което било транспортирано до Педиатрията.

Първата жертва на тази инфекция за 2025 година бе мъж от Ямбол, който постъпил в тежко състояние в болницата в Първомай. Там издъхнал. Общо осем са случаите на заразяване от началото на 2025 г.

Ваксините срещу менингококови инфекции не са в задължителния календар за имунизации у нас, но от Здравната комисия в парламента смятат, че това трябва да се промени.

Какво представлява менингококовата инфекция?

Менингококите са бактерии, които в повечето случаи могат да присъстват в носоглътката на децата, а по-рядко и на възрастните, без да причиняват никакви симптоми. Това състояние се нарича носителство и се среща при над една трета от децата, особено през студените месеци.

Ако обаче менингококите се активират, могат да доведат до различни форми на менингококова инфекция, като най-често срещаните са:

Видове менингококова инфекция

Менингококов фарингит – проявява се със симптоми, наподобяващи банална ангина, като зачервено гърло и висока температура. Лечението включва антибиотична терапия и не представлява сериозна опасност.

Менингококов менингит – при тази форма се възпаляват менингите (мозъчните обвивки), като основните симптоми включват:

  • Висока температура
  • Силно главоболие
  • Повръщане
  • Синкаво-червени обривни петна
  • Обща отпадналост

Късно се проявяват неврологични симптоми като скованост на врата, дразнене от светлина и шум. Менингитът е сравнително лесно лечим при навременно лечение с антибиотици.

Свръхостър менингококов сепсис – това е най-опасната форма на заболяването, при която леталният изход е най-чест. Симптомите включват:

  • Рязко покачване на температурата
  • Обилно повръщане
  • Отпадналост

Бърза поява на синкави до черни петна по кожата, които се разширяват в рамките на минути. В този случай заболяването се развива толкова бързо, че детето може да не успее да развие менингит, което прави състоянието още по-опасно.

Кога да потърсите лекарска помощ?

Ако детето ви внезапно повиши температура, започне обилно да повръща, появи се обрив или стане силно отпуснато, незабавно потърсете медицинска помощ. Ранната диагностика и адекватното лечение са ключови за успешното справяне с инфекцията.

БНТ, БТА