Лидерът на "Нова република" Радан Кънев
Лидерът на "Нова република" Радан Кънев / netinfo
Ако социалната политика е за всеки, няма да има кой да изкара парите. Това е заявил председателят на "Нова република" Радан Кънев на публична дискусия за социалните политики в дясното политическо пространство, организирана от Национален клуб на жените към ДСБ и "Нова република".

"Смисълът на дясното е, че всеки човек се развива спрямо заслугите, усилията и талантите си. Тук е и голямата разлика между дясното, което търси нуждата на отделния човек, за да го подкрепи, и лявото, което приема, че всеки има право на социална подкрепа. Тя затова се нарича "социална политика", защото не е за всеки. Ако е за всеки, няма да има кой да изкара парите", е коментирал Радан Кънев, цитиран от пресцентъра на ДСБ.

Манолова настоява за промяна на нормативната уредба за помощите за деца с увреждания

Гост-лектор е бил Иван Нейков, социален министър в правителството на Иван Костов. На дискусията са присъствали и представители на неправителствени организации и експерти в областта.

Иван Нейков е коментирал погрешните разбирания за социална политика и необходимостта от внимателно разглеждане на социалната проблематика. "Всъщност дясното послание се базира на разпределяне на средства и насочване на политики само и единствено към действително нуждаещите се. Докато лявото послание гласи "разчитай и ще ти се даде", е посочил той. Според Нейков огромна грешка е, че отчитаме успеха на една социална политика през парите, които сме похарчили, а не през резултата от харченето им. При лявото философията на социалната политика е, че всички сме равни и ще получаваме нещо, защото държавата дава, докато дясното следи кой има нужда, на кого трябва да му се помогне и осъществява контрол върху отпусната помощ, е посочил той. По думите му дългогодишна лансирана заблуда е твърдението, че социалната политика е приоритет на левите партии.

Какво остана от България?

Радан Кънев
БГНЕС, архив

На дискусията е отбелязан проблемът с ниско квалифицираната работна ръка и необходимостта от национална система за квалификация. Разгледан е бил и примерът на страните от Г 20, които за разлика от България имат целенасочени политики за професионално ориентиране.

Прогноза за 2030-а: България в топ 3 на Европа по топене на населението

"Лошата комуникация между институциите обуславя проблеми при изпълнението на каквато и да е било политика в тази област. За да се гради активна социална политика е необходимо солидарно участие на цялото активно общество, се посочва в прессъобщението на ДСБ.