Кои са най-късно населените градове у нас?
Кои са най-късно населените градове у нас? / ThinkStock/Getty Images
Столицата София е най-гъсто населеният град в България, сочат данни от анализ на Евростат за популацията и гъстотата на населението в ЕС през 2015 г. По данни на европейската статистика София е наброявала към края на 2015 г. около 1,2 млн. души, а гъстотата на населението е била 1030 човека на квадратен километър.

Над половината млади българи или в пренаселени жилища, или с тежка цена за дома

Около 95 на сто от населението на столицата е живяло в нейната градска част и едва 5 на сто - в крайградски населени места. Вторият по големина град у нас - Пловдив, който е с население от над 670 хиляди, е бил с гъстота на населението 115 души на кв км. Варна с около 470 хиляди души население  е била с гъстота 126 души на кв км.

Кои са най-късно населените градове у нас?
ThinkStock/Getty Images

Най-слабо населените областни центрове у нас са Видин /58 хиляди души/ и гъстота на населението 31 души на кв км; Ловеч /82 хиляди души/ и 32 жители на кв км; Монтана /87 хиляди души/ и гъстота 39 жители на кв км; Търговище /62 хиляди души/ и гъстота 43 души на кв км и Разград /55 хиляди души/ - 50 жители на кв км.

Вижте демографските тенденции в ЕС и къде е България

Като цяло 73 на сто от българското население живее в градовете, а 27 процента - в селата. По данни на НСИ от 5000 села у нас 571 са останали без население или с по един жител през миналата година. Най-много обезлюдени села е имало в областите Габрово и Велико Търново.
БТА