Срокът от голяма степен ще зависи и от това какво правим ние, и от американските власти, посочи той. Необходимо е да подготвим паспортите с биометрични данни, американското правителство трябва да въведе компютърна програма, контролираща освен влизането, и излизането от американска територия. Необходимо е също така да продължат да намаляват отказите за визи за САЩ на български граждани и да достигнем прага от 10%, до който вече се доближаваме, каза външният министър.
В предаването „Седмицата” министърът на външните работи Ивайло Калфин даде посредствена оценка за дейността като посланик в Казахстан на Никола Филчев. "През последните години с Казахстан имахме доста добри отношения, но Казахстан е страната, с която бихме искали да имаме още по-активни отношения, така че оценката, която е получил Филчев не е отлична, но не бих казал че е слаба, а посредствена", заяви Калфин. Той каза, че бившият главен прокурор е пуснал молба по лични причини да бъде освободен от длъжността посланик. „Молбата му е приета и уважена, но разбира се той ще бъде освободен с указ на президента. Не вярвам и от негова страна да има проблем”, допълни Калфин, който в момента пътува с делегацията на Сергей Станишев за официалното посещение в САЩ.
Министър Калфин коментира и въпроса за американските бази у нас като подчерта, че се очаква САЩ да инвестират около 60 млн. долара в тях. Така той отговори на критиките от последните дни, че лъвския пай от средствата изразходвани от американските военни по обслужването на базите остават в страни от българския бизнес.
Целият разговор чуйте в прикачения звуков файл