/ iStock

Приключени са прегледите по присъединяването на България в 11 от 25-те комитета на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Това отговаря министърът на външните работи Георг Георгиев на въпрос на народния представител от "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) относно напредъка на подготовката за присъединяване към ОИСР през 2026 г. Отговорът е публикуван на страницата на Народното събрание.

През май 2025 г. се очаква потвърждение за приключване на прегледите в още два комитета (Комитет по регулаторна политика и Комитет по образователна политика), посочва Георгиев. През настоящата решителна година в процеса на присъединяване особено внимание и мобилизация на усилията следва да се съсредоточат върху изпълнението на препоръките на редица комитети и други работни органи на ОИСР, свързани с промени в съществуващото законодателство, за което Народното събрание има ключова роля, обяснява министърът.

Правосъдният министър: Членството в ОИСР ще даде по-добри възможности за българските граждани

От началото на процеса през 2022 г. ангажираните български институции работят активно за постигане на постоянен напредък по изпълнението на отправените препоръки на ОИСР в отделните направления. Към средата на април 2025 г. са проведени общо 61 изслушвания на напредъка на страната ни в комитетите и работните групи на организацията, 38 от които само през 2024 година. Още 10 такива прегледа се планират до края на 2025 г., отговаря външният министър.

Едно от предложенията на Секретариата на ОИСР по отношение на ролята на Народното събрание касае сформирането на отделна структура в парламента (във вид на комисия, подкомисия или под друга форма), специално ангажирана с присъединяването на България към ОИСР, отговаря Георг Георгиев. Според него такъв механизъм, освен гарантиране на устойчива политическа подкрепа за предприемане на необходимите реформи, би могъл да допринесе за по-бързото разглеждане на законопроекти, свързани с прилагането на правни актове на ОИСР и изпълнение на отправени от Организацията препоръки в рамките на присъединителния период.

Кандидатурата на страната ни за член на ОИСР се ползва с широка подкрепа сред страните членки на Организацията, но за укрепване на нашите позиции е необходимо да продължим да демонстрираме устойчив и дългосрочен ангажимент по отношение на присъединяването, принципите и целите на ОИСР. Доброто сътрудничество между всички ангажирани с процеса държавни институции и Народното събрание ще гарантира успешното приключване на този процес и реализирането през 2026 г. - след присъединяването на България към Шенгенското пространство от 1 януари 2025 г. - на още един важен национален външнополитически приоритет, пише в своя отговор Георг Георгиев.

Успешно завърши прегледът на страната ни в областта на земеделската политика по присъединяването ни към ОИСР, съобщиха вчера от Министерството на земеделието и храните.

 

ОИСР е създадена през 1961 г. с цел стимулиране на политики за устойчиво икономическо развитие, повишаване жизнения стандарт на населението и поддържане на финансова стабилност. Това се посочва на сайта на Министерството на външните работи. Тя e наследник на Организацията за европейско икономическо сътрудничество, създадена да управлява американската и канадска финансова помощ (т.нар. план Маршал) за възстановяване на Европа след Втората световна война.

В ОИСР членуват 38 държави, сред които най-развитите икономики от Европа, Северна Америка, Южна Америка и Азия.

Николай Трифонов/БТА